If you pay $20 for 16 candy bars what is the cost for per candy
2 answers:
$20 divided by 16 equals 1.25.So the cost per candy is $1.25
<span>$20/16=$1.25/candy bar
Candy bars cost $1.25 each </span>
You might be interested in
The answer would be multiplication and subtraction
Answer:
3,000=500x
Step-by-step explanation:
Answer:
19/8
Step-by-step explanation:
8x-7=-12
8x=19
x=19/8
Each share would receive 100 because 15000/150 = 150, so D. $100 is the correct answer.
Area=3.14(r)^2
radius is half of diameter
3.14(9.5)^2=283.385
rounded is 283.39