The mean absolute deviation is 10.52.
<h3>What is the mean absolute deviation?</h3>
The mean absolute deviation of a dataset is the average distance between each data point and the mean. It is a measure of variation of a data set.
MAD =1/n ∑ l x - m(x) l
Where:
n = total numbers in the data set
x = number
m(x) - median
The first step is to determine the mean of the data set: (42 + 31 + 1 + 1 + 2 4+ 5 + 6 + 7 + 3) / 10 = 10.2
Find the absolute value of the difference between the number and the mean. Add the result | (42 - 10.2) + (31 - 10.2) + (1 _ 10.2) + (1 - 10.2) + (2 - 10.2) + (4 - 10.2) + (5 - 10.2) + (6 - 10.2) + (7 - 10.2) + (3 - 10.2) = 105.2
Divide the sum by the total number in the dataset = 105.2 / 10 = 10.52
To learn more about mean absolute deviation, please check: brainly.com/question/27365177
#SPJ1
Answer: Choice C) Infinitely many solutions
If you solve the first equation for y, you get
2y = 14 - 2x
2y = 14 + (-2x)
2y = -2x + 14
2y/2 = (-2x)/2 + 14/2 ... divide every term by 2
y = -x + 7
This result of y = -x+7 is identical to the second equation in the system. So the two graphs are going to be the same. We only produce one line. One graph is right on top of the other. The two lines will intersect infinitely many times. Any point on the blue line is a solution to the system.
Answer:
A. (Pay as you go) $120 B. (Regular deal) $90 C. (All-in-one price!) $100 D. The "Regular deal" option would be the least expensive for Carl.
Step-by-step explanation:
If Carl does the "Pay as you go" option he would be charged $6 each time. If he works out 20 times a month, we can multiply 20 by 6 to get a total of $120 for that option.
If Carl does the "Regular deal" option he would be charged $50 + an additional $2 for each time he works out. From there, we can get the equation 2x + 50 where x is the amount of time he works out. If we plug in 20 for x (as he works out 20 times a month), we get 2(20) + 50 which equals a total of $90 for that option.
If Carl does the "All-in-one Price!" option he would be charged $100 for the whole month meaning he has unlimited use of the gym with no extra charge besides the $100.
The cheapest option is the "Regular deal" option as it charges $90 compared to the $100 for the "All-in-one Price!" option & the $120 for the "Pay as you go" option.
1) The second because Its the cheapest
2) The third one because the delivery fee is a one time and then all the pizzas would be cheaper than the other places.
Answer:
okkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk