1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lady_Fox [76]
3 years ago
13

Opal made t-shirts. It cost $39 to print one shirt. It costs $75 for 10 shirts. Write an equation to represent the

Mathematics
1 answer:
RUDIKE [14]3 years ago
4 0

Answer:

39 X 10=75

Step-by-step explanation:

‍♀️

You might be interested in
In eight months, 55.6 gallons were used. Find the unit rate.
PolarNik [594]

Answer:

Step-6.95 gallons in 1 month


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whole-wheat bread costs $2.06/lb. How much would 3.8 lb of whole-wheat bread cost?
Xelga [282]
Whole-wheat bread = $2.06/lb

We need the cost of 3.8 lbs of whole-wheat bread.

So, we simply need to multiply the cost with the amount needed.

(cost per pound) × (amount of bread)

($2.06) × (3.8)

Simplify.

$7.828

Round to the nearest tenths.

$7.83

So, 3.8 pounds of whole wheat bread costs $7.83

~Hope I helped!~


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the radius of 22cm of a circle​
algol13

Answer:

11 cm

Step-by-step explanation:

To find radius just divide diameter of 22 by 2. The answer will be 11.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Classify the number by indicating into which set or sets it belongs -6
lys-0071 [83]

-6 belongs to a set of real numbers and also a set of rational numbers.

Real numbers are all integers: positive and negative whole numbers. So -6 is a real number.

Rational numbers are all numbers that can be expressed as a fraction i.e numerator/denominator form. So -6 = -6/1 which is a rational number.

7 0
3 years ago
How do I find the value of X.
lora16 [44]
X = 15 , see photo for solutions

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the first step to simplify the expression: [–23 – [5 · (2 – 4)]] ÷ 32
    10·2 answers
  • Have students write the answer to the essential question and draw examples to explain their answer. Essential Question is how ca
    5·2 answers
  • Can you help me with my school work
    7·2 answers
  • What is the slope of the following equation? 5x - 2y = 13
    7·1 answer
  • Geometry Vertical angles and Parallel lines
    9·1 answer
  • Factor completely 3x^2 - x - 4
    9·1 answer
  • Ellie ran 4x + 5 miles today and 3x – 2 miles
    12·2 answers
  • What is the difference between 4.091 and 2.174?
    9·1 answer
  • Pls Need Help! Thank you
    13·1 answer
  • Michael has a points card for a movie theater.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!