1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Irina18 [472]
3 years ago
11

Which rates are unit rates? Check all the apply.

Mathematics
1 answer:
GalinKa [24]3 years ago
5 0

Answer:

  • 9 students : 1 table
  • 87 pebbles per aquarium
  • 10 slices for each child

Step-by-step explanation:

A "unit" rate is one that has a denominator of 1 unit.

12 apples : 3 baskets has a denominator of 3, so is not a unit rate. It could be made into a unit rate of 4 apples : 1 basket by dividing the numbers by 3.

Similarly, $5 for 4 muffins has a denominator of 4, so is not a unit rate. The equivalent unit rate is ($5/4) per muffin, or $1.25 per muffin.

All of the other offered choices are unit rates. (See list above.)

You might be interested in
Estimate the perimeter and area of the figure to the nearest whole number. Please help!!
solniwko [45]

Answer:

29 ; 37

Step-by-step explanation:

The figure is composed by a square, a rectangle, and a right triangle

The perimeter of the square is 6 units

The perimeter of the rectangle is 10 units

The triangle is composed by a side of 6 units and a side of 5 units

The third side can be find with the Pythagorean theorem

\sqrt{6^2 + 5^2} = \sqrt{36 + 25} = \sqrt{61} = 7,81025

The total perimeter is

6 + 10 + 5 + 7,81025 = 28,81025 = 29

Area of the square = 2^2 = 4 square units

Area of the rectangle = 6 x 3 = 18 square units

Area of the triangle =  (5 x 6)/2 = 15 square units

Total area = 4 + 18 + 15 = 37 square units

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Is 9.9 x 10/-28 in scientific notation
Katen [24]
Yes and no you do not use the slash you use ^
4 0
3 years ago
Does there seem to be a relationship in the age of the park guest and what type of ticket they purchase?
Serga [27]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is 4y^2 + 9 = -4 a linear equation?
bekas [8.4K]

Answer:

  No.

Step-by-step explanation:

The exponent of y is 2, which is not 1, so the equation is 2nd degree, <em>not linear</em> (1st degree).

6 0
3 years ago
90. Find 33.3% of 81.
Vinvika [58]
33.3% x 81
0.333 x 81
=26.973 answer
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Max's mix mixing oil and gas for his moped to use is 3.75 L of gas in 1.5 L of oil how many liters of gas are used per liter of
    8·1 answer
  • at an amusement park, Robin bought a t-shirt for $8 and 5 ticket for ride. she spent a total of $23. How much did each ticket co
    5·2 answers
  • N ΔXYZ, XY = 6.32, YZ = 5.83, and XZ = 11.05. What is m∠Y, correct to one decimal place?
    8·1 answer
  • 2. Lance rode his bike 1/4 of a mile. Catherine rode her bike 1/2 of a mile. To 1 point combine the total amount of miles they r
    8·1 answer
  • I need help on #20 please
    14·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!!
    5·1 answer
  • Hector spent 40.15 for the dvds the sales tax was 2.55 and he didnt hve a coupon? how much would each dvd cost?
    11·1 answer
  • I need help again lol
    8·1 answer
  • Write the pair of fractions as a pair of fractions with a common denominater 3/10 1/2
    12·1 answer
  • 42. Rosa incorrectly calculates the product of 4.162 and 2.5 as shown.Line 1:4.162Line 2: X 2.5Line 3: 20810Line 4: 83240Line 5:
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!