1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
snow_tiger [21]
3 years ago
10

(08.01 LC)

Mathematics
1 answer:
skad [1K]3 years ago
5 0

Answer:

all students on the track-and-field team

Step-by-step explanation:

if the coach wants to find out if they prefer track or field he/she has to ask the people who are experiencing it right now and tell him or her if they prefer this or not

You might be interested in
The prices for various numbers of pounds of apples at several stores are shown in the table below
bazaltina [42]

Answer:

Option B

Step-by-step explanation:

At Jerry's Fresh Produce,

Per pound price of apples = \frac{\text{Total cost}}{\text{Total weight of apples}}

                                            = \frac{10.25}{5}

                                            = $2.05

Cost of 7 pounds of apples = 7 × 2.05 = $14.35

At Parson's Market,

Per pound cost of apples = \frac{11.34}{6}

                                          = $1.89

Cost of 7 pounds of apples = 7 × 1.89

                                              = $13.23

At Carlo's Apple Orchard,

Cost of one pound apples = \frac{15.44}{8}

                                            = $1.93

Cost of 7 pounds of apples = 7×1.93

                                              = $13.51

At Ed's Green Grocery,

Cost of one pound of apples = \frac{18.99}{9}

                                                = $2.11

Cost of 7 pounds of apples = 7 × 2.11

                                              = $14.77

By comparing all prices we find at Parson's Market cost of 7 pounds of apples is $13.23

Option B is the answer.

8 0
3 years ago
T ≤ -4 <br><br>Someone please show me how to do this ​
masya89 [10]
It means t is less than or equal to -4 so it could be -4 or below. Any other questions? :)
6 0
3 years ago
PLEASE HELP
Darina [25.2K]

Answer:

A, D, E

Step-by-step explanation:

A)  32/3 x 9/10 = 96/10 = 9.6

D) 1/8 x 32/3 = 4/3 = 1.33

E) 2/3 x 3/5 = 2/5 = 0.4

6 0
3 years ago
The inverse variation equation shows the relationship between wavelength in meters, x, and frequency, y.
Tpy6a [65]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jon is looking into a 4250 vacation package that is offered for 25% off. there's a 9% resort fee added on to the total. How much
bazaltina [42]
When you want to find a percent of a number you do this:
given number/ 1   multiplied by   percentage/100

so in this question its a multiple step 

start with finding 25 percent of 4250 which is= 1062.5
so thats how much the discount is so the amount after the 25% discount is:
4250-1062.5= 3187.5

then you have to add 9% due to fees
so you find 9% of 3187.5 which is= 286.875
so you add 286.875 to 3187.5 gives you= 3437.375 in total cost for the vacation package
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Short fill in-
    13·1 answer
  • What is 4.3 ^ 3 simplified
    6·2 answers
  • The daily low temperature in guangzhou, China, varies over time in a periodic way that can be modeled by a trigonometric functio
    5·1 answer
  • WILL MARK BRAINLISET!!!!!!!<br><br> −3 |x| +2x−1 if x=−5
    12·2 answers
  • How do i know if I need to use sin,cos,or tan?
    6·1 answer
  • 3/11 times 3 1/4 please help
    7·2 answers
  • Alrighty, last question guys! Someone, smarter than me can help, right? 50 points, sheesh i'm gonna be poor by the time i'm done
    9·2 answers
  • Which expression represents the area of the shaded rectangle?
    5·1 answer
  • 8x + 58 &gt; 500 what is this?
    11·1 answer
  • The increasing annual cost (including tuition, room, board, books, and fees) to attend college has been widely discussed (Time.c
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!