1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jekas [21]
3 years ago
11

Use the substitution and to rewrite the equations in the system in terms of the variables and . Solve the system in terms of u a

nd v . Then back substitute to determine the solution set to the original system in terms of x and y.
-3/x+4/y=11
1/x-2/y=-5
Mathematics
1 answer:
Tatiana [17]3 years ago
4 0

Answer:

x = -1 and y = 1/2

Step-by-step explanation:

Let u = 1/x, and v = 1/y

Then the pair of equations

-3/x + 4/y = 11

1/x - 2/y = -5

Can be written as

-3u + 4v = 11 .................................(1)

u - 2v = -5......................................(2)

From (2)

u = 2v - 5 .......................................(3)

Substituting (3) into (1)

-3(2v - 5) + 4v = 11

-6v + 15 + 4v = 11

-6v + 4v = 11 - 15

-2v = -4

v = 4/2 = 2

Substituting this value of v in (3)

u = 2v - 5

u = 2(2) - 5

= 4 - 5

= -1

That is

u = -1, v = 2

Since u = 1/x, and v = 1/y, we have

1/x = -1

=> x = -1

And

1/y = 2

=> y = 1/2

Therefore

x = -1 and y = 1/2

You might be interested in
Kim made soup which contains 75 total ounces of beans. the soup has two kinds of beans, black and red. there are 4 times as many
Oksanka [162]
The answer would be 15 because 15 * 4 is 60 so the remaining amount would the amount of red beans there are in the soup
5 0
3 years ago
Nick's boss called to ask if he could cover another employee's shift on Friday night. However, Nick said that he was busy becaus
earnstyle [38]

Answer: $25

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A TV has an original price of $549. Enter the new price after the given percent of
Free_Kalibri [48]

Answer:

384.3

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Solve the equation ƒ - (-4) = 12.<br> ƒ = -8<br> ƒ = 16<br> ƒ = 8<br> ƒ = -9
Anarel [89]

Step-by-step explanation:

-8 - -4= -8+4=-4

16- -4=20

8- -4=12

-9--4=-5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Four gallons of paint cost $49.44. Which equation can be used to find c, the cost per gallon?
natulia [17]
<span>Four gallons of paint cost $49.44. <span>Which equation can be used to find c, the cost per gallon?
c=$49.44/4
c= $12.36 per gallon</span></span>
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Order - 23, 35, and 12 from greatest to least.
    13·1 answer
  • Which measurement is greater 1 yard or one meter
    11·2 answers
  • rhonda deposited $3000 in an account in the merrick national bank, earning 4.2% interest, compound annually. she made no deposit
    14·1 answer
  • 7th grade Math help please
    11·2 answers
  • For what value of theta does sin 2theta = cos(theta+30)?<br> Show steps
    8·1 answer
  • Plsss hellpppppppp ill give brainliest
    7·1 answer
  • The Leadership Club wants to raise $1,218 for a new A/V system. They can make $6 for every tub of cookie dough they sell. How ma
    15·1 answer
  • A 3-gallon bottle of fabric softener costs $33.24. What is the price per quart?
    5·1 answer
  • If 2tanB+cotB=tanA,then proved that 2tan(A-B)=cotB​
    7·1 answer
  • What is the total number of different 13-letter arrangements that can be formed using the letters in the word ENLIGHTENMENT?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!