$8.00/10 kg equals $0.80/kg
Answer:
Step-by-step explanation:
Answer:
14.16 miles further.
Step-by-step explanation:
Campbell to Summerfield
9.52mi + 4.62 mi + 10.08 mi = 24.24 mi
Princeton to summerfield
is 10.08 mi
Therefore difference is 24.24mi - 10.08mi = 14.16 mi
Hope this helps.
Answer:
2 OUTFITS
Step-by-step explanation:
Answer:
<h3>C. 800</h3>
Step-by-step explanation:
Given the equation used to calculate the amount of profit, p, made from selling n candy bars expressed as p = 1.50n – 500
To find the number of candies sold for $700, we are going to substitute p = $700 into the given expression and find n as shown;
700 = 1.50n - 500
Add 500 to both sides
700+500 = 1.50n-500+500
1200 = 1.50n
Divide both sides by 1.50
1200/1.50 = 1.50n/1.50
800 = n
Rearrange
n = 800
Hence 800 candy bars must be sold to make $700 profit