1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Masja [62]
3 years ago
5

The teen shop stores sweaters in boxes there are 2 sweaters in the first box 4 sweaters in the second box 6 sweaters in the thir

d box and 8 sweaters in the fourth box if this pattern continues what is the total number of sweaters in 6 boxes ?
Mathematics
1 answer:
Xelga [282]3 years ago
4 0

Answer:32

Step-by-step explanation:

You might be interested in
(Giving brainiest.) Explain why each statement might be true or might be untrue. Tell if each is an example of inductive or dedu
kiruha [24]

Answer:

Deductive because you would use multiple statements to draw a conclusion

3 0
3 years ago
How many different outfits can be made from 4 shirts, 4 pairs of pants, 2 pairs of shoes, and 3 hats
DiKsa [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

21

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 7,060,268,214 rounded to the nearest hundred million
tatiyna
7,060,268,214 rounded to the nearest hundred million is 7,100,000,000
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Three pounds of fish food costs $14.97 at the market. What is the unit price
ruslelena [56]

Answer: $4.99

Step-by-step explanation:

14.97 ÷ 3; this will tell you the unit price of each individual fish.

The answer is $4.99.

***If you found my answer helpful, please give me the brainliest. :) ***

6 0
3 years ago
A rock climber climbs an average of 12.6 feet per minute. How many feet will the climber climb in 30 minutes? Write an equation
alexandr1967 [171]

Answer:

378

Step-by-step explanation:

12.6 X 30= 378

6 0
4 years ago
Other questions:
  • The maximum number of volts, E, that can be placed across a resistor is given by the formula E = , where P is the number of watt
    6·1 answer
  • At a sale, a table is being sold for 27% of the regular price. The sale price is $156.60.
    15·1 answer
  • What is 62 percent of 50
    5·1 answer
  • Between 10 pm and 7:45 am the water level in a swimming pool decreased by 13/16 inch. Assuming the constant rate how much did it
    7·1 answer
  • An Amazon package
    12·2 answers
  • Convert 56,000,000,000 from standard to scientific notation form.<br> Help pls
    5·1 answer
  • Daily limt has run out no more
    15·1 answer
  • I am feeling generous again so who ever say's "hey" with any emoiji i will give you brainliest, oh and 17 points
    5·1 answer
  • Plz help!! I will give most brainliest!! No links plz!!!
    10·1 answer
  • 58ml : 1120ml : 104ml need answer asap!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!