1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lord [1]
3 years ago
12

Can some on help me on this please

Mathematics
1 answer:
IrinaK [193]3 years ago
7 0

Answer: x=75

Step-by-step explanation:

Angle AGD is 90° then u subtract 15° from 90° which equals 75°

You might be interested in
What is the common differenice for this arithmetic sequence?
yaroslaw [1]

Answer:

The answer is D.

Step-by-step explanation:

The difference between each term is 4.

-2 - (-6) = 4

2 - (-2) = 4

6 - 2 = 4

10 - 6 = 4

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP NEEDED ASAP! Thanks :)
Arlecino [84]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

First we must find the total boxes of pens

15 + 9 = 24

Then we can divide the total cost by the total number of boxes of pens

$72 / 24 boxes = 3

4 0
3 years ago
MATH HELP
Veronika [31]
The remaining area is 20% of the previous area.

Hope this Helps!
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
A young women walked into a cafe and asked for a drink of water the man behind the counter suddenly pulled out a gun and pointed
dexar [7]

Did you write this??

Thank you for sharing

7 0
3 years ago
8x+4 (4x+3) = 4 (6x+4)-4 help
Tasya [4]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

Step 1: Simplify both sides of the equation.

8x+4(4x+3)=4(6x+4)−4

8x+(4)(4x)+(4)(3)=(4)(6x)+(4)(4)+−4(Distribute)

8x+16x+12=24x+16+−4

(8x+16x)+(12)=(24x)+(16+−4)(Combine Like Terms)

24x+12=24x+12

24x+12=24x+12

Step 2: Subtract 24x from both sides.

24x+12−24x=24x+12−24x

12=12

Step 3: Subtract 12 from both sides.

12−12=12−12

0=0

Answer:

All real numbers are solutions.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A __________ is a quadrilateral that has one pair of opposite sides parallel.
    11·1 answer
  • The local museum had 20000 visitors in 1990 . The number of visitors has decreased by 3% each year since 1990 . Enter a function
    11·2 answers
  • Which set of integers is a Pythagorean triple?
    7·1 answer
  • Could you show an example of the problem?<br> Use a number line to solve 235 + 123
    13·1 answer
  • Which graph represents the function f(x)=0.2x+3?
    13·1 answer
  • Answer this. please.
    8·1 answer
  • The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $14. How much does it cost for 1 pound of tomatoes
    9·2 answers
  • Identify the correct weight to the nearest 1/8 pound, then reduce the fraction if possible.
    7·1 answer
  • F(X)= 4X+8 g(X)= X+3, find f(X) • g(X)
    12·1 answer
  • What are the steps to my answer?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!