1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
chubhunter [2.5K]
3 years ago
9

In a week, 18 hens laid 54 eggs. What is the unit rate for eggs per hen?

Mathematics
1 answer:
miv72 [106K]3 years ago
4 0
54 divide 18
= 3
Each hen laid 3 eggs in a week
You might be interested in
What is the value of f(-5) ?
Salsk061 [2.6K]

Answer: 7

Step-by-step explanation:

f(x) = y

f(-5) = y

x = -5

find the value of y at x = -5

and the answer is 7

5 0
3 years ago
How many three-digit positive integers <img src="https://tex.z-dn.net/?f=x" id="TexFormula1" title="x" alt="x" align="absmiddle"
Anastaziya [24]

Answer:

  40

Step-by-step explanation:

Any solution x will mod 23 will also have x+23n as a solution, for some integer n. Since 900/23 = 39 3/23, we know there are 39 or 40 three-digit integers of this form.

As it happens, 100 is the smallest 3-digit solution. So, there are 40 three-digit numbers that are of the form 100 +23n, hence 40 solutions to the equation.

_____

The equation reduces, mod 23, to ...

  10x = 11

Its solutions are x = 23n +8.

3 0
3 years ago
New friends?? drop ur ig :)))
Amiraneli [1.4K]
andrew_childress05 :)
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The line y=2/5x +7 is dilated by a scale factor of 4 centered at the point (5,9). What equation represents the image of the lone
Serjik [45]

Answer:

Step-by-step explanation:

I don’t understand

7 0
3 years ago
This is it guys thx!✨
Tanzania [10]

Answer:

It's D: 16

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • the population of the US was 282 million in the year 2000. and 309 million in the year 2010. assuming that the US population fol
    7·1 answer
  • What is the unit rate of traveling 392 miles in 7 hours?
    8·1 answer
  • If 13 ounces of tea costs $3.19, how much would you expect to pay for 15 ounces of tea? (Round your answer to the nearest cent.
    13·1 answer
  • Amelia needs 3 2/3 cups of sugar to make cupcakes. Which improper fraction names this amount?
    8·2 answers
  • Joana spins the spinner 10 times. She spins green 4 times. What is the experimental probability that Ana will spin green on the
    8·1 answer
  • Chef Rita is cooking for a Sunday brunch. She knows that 22 pancakes can feed 8 people. She is wondering how many people ( p )sh
    9·1 answer
  • What’s the correct factorization of x² + 8x+6=0 A. -5(3x+2y)^2 B. 5(3x-2y)^2 C. -5(3x+2y)(3x-2y) D. 5(3x+2y)(3x-2y)
    14·1 answer
  • The ratio 5cm to 3m can be written in the form 1:n
    12·1 answer
  • How to find surface area of a triangular prism
    8·1 answer
  • It is 8 a.m. and the animals are waking up. In exactly 5 minutes. Sarah will chirp. Sarah will then chirp every 5 minutes until
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!