1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iogann1982 [59]
3 years ago
5

A candy company uses 8 gallons of corn syrup to make 1,776 pieces of candy. If they use 52 gallons of corn syrup per hour, how m

any pieces of candy are made per hour?
Mathematics
1 answer:
kondor19780726 [428]3 years ago
4 0

Answer: 11,544 pieces of candy are made per hour.

Step-by-step explanation:

Hi, to answer this question we have to analyze the information given:

  • <em>Gallons of corn syrup used: 8 </em>
  • <em>Pieces of candy produced: 1,776 </em>
  • <em>gallons of corn syrup per hour: 52 </em>

If we apply proportions:

8 /1,776 = 52/x

Where x is the pieces of candy made per hour.

Solving

x = 52x1, 776 /8

x = 11,544

11,544 pieces of candy are made per hour.

You might be interested in
What is the volume of the figure below, in cubic centimeters?<br><br> 756<br> 936<br> 1008<br> 1080
irina1246 [14]
936 I think is the best answer
8 0
4 years ago
Brianne evaluated the expression 42+4(6-2)
Levart [38]

Answer:

Follow the rule of BODMAS (brackets, of, division, multiplication, addition, subtraction)

Ans: 58

Step-by-step explanation:

42 + 4(6 - 2)                           Process --> 6 - 2 = 4

= 42 + 4 * 4                            Process --> 4 * 4 = 16

= 42 + 16                                Process --> 42 + 16 = 58

= 58

Hope this helps :)

6 0
3 years ago
Common minimum of 8, 24, 40?
Brilliant_brown [7]

The common minimum of those three numbers is 120.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write 2,443,000 in scientific notation.
zhenek [66]
2.443 x 10^6



Hope it helps! :)
6 0
3 years ago
PLEASE ASAP 829283+749294(284+64304)-639562=
8_murik_8 [283]

Answer:

use the calculator by doing this types of question

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Atticus wants to buy of a square yard of wrapping paper. The paper costs $2.40 per square yard. How much will Atticus spend on t
    10·1 answer
  • –40-7+3u simplified expression​
    15·1 answer
  • Can someone explain me this one
    5·2 answers
  • SOMEONE PLEASE JUST ANSWER THIS FOR BRAINLIEST!!!
    11·1 answer
  • A bike store sells scooters at a 54% markup. If the store bought each scooter for $29.25, what is the resale price to the neares
    8·1 answer
  • What is 6/6 equivalent to
    15·2 answers
  • Penny reads 13 pages in 1/2 hour. What is the unit rate for pages per hour? For hours per page? How many hours per page
    14·2 answers
  • PLEASE HELP!! WILL GIVE BRAINLIEST An artist has been commissioned to make a stained glass window in the shape of a regular octa
    8·1 answer
  • It cost 18 dollar for 6 cookie what is the price 1 cookies
    13·2 answers
  • Select the ordered pairs that are located 8 units away from the point (2.1).<br><br> Plssss help
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!