1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NISA [10]
3 years ago
5

A rectangle and triangle have the same area and the same base measurement. How does the height of the triangle compare to the he

ight of the rectangle?
Mathematics
1 answer:
Bezzdna [24]3 years ago
3 0

Answer:

Area of Triangle is calculated by:

AT = baseT x heightT x (1/2)

Area of Rectangle is calculated by:

AR = baseR x heightR

Given AT = AR, baseT = baseR

=> heightT x (1/2) = heightR

=> heightT = 2 x heightR

or

height of triangle is two times larger than height of rectangle

Hope this helps!

:)

You might be interested in
Can't​ really find the answer. Any help?
prisoha [69]

a) you need to convert one of the prices so both of them are in the same units and you can compare them.

im going to convert the Japanese Yen into Euros as the numbers will be smaller but you can also do it the other way.

£1 = 188 japanese yen

?? = 39856 japanese yen

divide 39856 by 188 to get £212

this means 39856 Japanese Yen is equal to £212

then convert this into euros.

£1 = €1.41

£212 = ???

calculate 212 × 1.41 which gives you €298.92

this means 39856 Japanese Yen is equal to €298.92

the phone in Spain costs €352.50

this shows that the phone in Spain is more expensive than the one in Japan.

therefore, the mobile phone in Japan is cheaper.

b) from Part A, we know that the phone in Japan is 39856 Japanese Yen, which is equal to £212.

so now we need to convert €352.50 into Pounds (£) to compare the prices.

£1 = €1.41

?? = €352.50

divide 352.50 by 1.41 to get £250.

this means the phone in Spain costs £250 as €352.50 is equal to £250.

now we know the phone in Japan is £212 (in pounds) whereas the phone in Spain is £250 (in pounds).

we need to calculate the difference by doing £250 - £212 which equals £38

therefore, the phone in Japan is cheaper than the phone in Spain by £38

7 0
4 years ago
9. Which point of view is most likely to be uni eliable in a story?
QveST [7]

This question includes some misspelled words; here is the correct question:

Which point of view is most likely to be unreliable in a story?

All points of view in a story are equally reliable.

The first person narrator is most likely to be unreliable.

All points of view in a story are equally unreliable.

The third-person point of view is most likely to be unreliable.

The correct answer is The first-person narrator is most likely to be unreliable.

Explanation:

In a narrative text, an unreliable narrator implies the narrator lies on purpose to the reader, or his/her version of the story is not completely accurate. This feature of narration occurs mainly if the story, novel, etc. includes a first-person narrator. This is because in a first-person narrator, the thoughts, feelings, and point of view of one of the characters prevail, and this causes the events told are subjective and therefore more likely to be inaccurate. Also, this does not occur if there is a third-person narrator because in this case the narrator acts as an observer and this makes it more objective.

5 0
3 years ago
ASAP work pls answer
maxonik [38]
C because i did it and got it right
4 0
3 years ago
The product of - 6 and a number x, increased by 23 is – 163. What is<br>the number?​
vodka [1.7K]

Answer:

Hope this is correct

4 0
3 years ago
Please help and explain I’m stuck
damaskus [11]
10m+27 you add the sides to find perimeter so add 2m+2m+2m and so on and it gives u 10m+27
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Population: In a city of 40,000 people, there are 15,000 people under 25 years of age. What percent of the
    11·1 answer
  • I’ll make u the brainliest if right
    11·1 answer
  • How can ΔWXY be mapped to ΔMNQ?
    6·2 answers
  • New shoes are on SALE. You find a pair you like for $85 dollars. But you only have $45 with you. So, you pay $40 and
    12·1 answer
  • For what value of a does (1/9)^a+1 =81^a+1 x 27^2-a ?<br><br>-4<br>-2<br>2<br>6
    6·2 answers
  • Negative and zero rules<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=2%20%7Bx%7D%5E%7B0%7D%20%20%5Ctimes%20x" id="TexFormula1" title="2
    15·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs ​$51.54. What is the unit price of the pairs of gloves ​?
    14·2 answers
  • Find the roots of the function f(x) = 3x4 - 48.
    9·1 answer
  • What was Captain Hook's name before he got the hook?
    15·2 answers
  • Alex went out to dinner with her family. The
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!