1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maurinko [17]
2 years ago
14

A package of 6 pairs of insulated gloves costs ​$51.54. What is the unit price of the pairs of gloves ​?

Mathematics
2 answers:
mafiozo [28]2 years ago
6 0

Answer:

$8.59

Step-by-step explanation:

The unit price is just asking for what one pair of gloves cost.

\$ 51.54 \div6=\$8.59

∴The unit price of the pairs of gloves is $8.59

Hope this helps!

sweet-ann [11.9K]2 years ago
6 0

Answer:

8.59

Step-by-step explanation:

You might be interested in
M
AVprozaik [17]

Step-by-step explanation:

Y is directly proportional to X" can be rewritten as a mathematical expression of the form Y = KX

"K" is the constant of proportionality and must be determined from the initial information.

If Y = 2/3 when X=1/12means 2/3=1/12

K = 2/3÷1/12 = 8

Now that we know the value of K, we can use it to calculate the value of Y when X=1/2

Y = (8)(1/2) = 8/2=4

Y=4

8 0
2 years ago
Choose the graph of the inequality X&lt; 7<br>choose one:​
Dafna11 [192]

3rd one. The circle is on 7 and is going to the left.

7 0
2 years ago
Find the two ordered pairs that are 2.5 units apart
Artemon [7]
What does this mean?
4 0
2 years ago
Zynga and Walmart which balance sheet items does the two have in common<br>​
Nitella [24]
Need more context pls
6 0
2 years ago
The admission fee at an amusement park is $2.00 for children and $6.80 for adults. On a certain day, 388 people entered the park
spin [16.1K]

Answer: 188 children and 200 adults were admitted.

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of children that were admitted that day.

Let y represent the number of adults that were admitted that day.

On a certain day, 388 people entered the park. It means that

x + y = 388

The admission fee at the amusement park is $2.00 for children and $6.80 for adults. The admission fees collected that day totaled $1736. It means that

2x + 6.8y = 1736- - - - - - - - - - - 1

Substituting x = 388 - y into equation 1, it becomes

2(388 - y) + 6.8y = 1736

776 - 2y + 6.8y = 1736

- 2y + 6.8y = 1736 - 776

4.8y = 960

y = 960/4.8

y = 200

x = 388 - y = 388 - 200

x = 188

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the simplest form of the following expression?
    14·2 answers
  • An equation is shown below:
    8·1 answer
  • Help??? Which Choice is correct
    11·2 answers
  • How many cups equal 2 liters
    14·2 answers
  • Find the volume of 2 and 1/2 1 and 1/2 and 3​
    8·1 answer
  • 5. PLEASE HELP ME
    15·1 answer
  • Please help me solve this !:) <br> Explain your answer <br><br> I will give braisnlt .
    6·1 answer
  • Evaluate 3x + 4y when x = 2 and y = 5
    8·2 answers
  • plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz heeelpppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
    14·1 answer
  • HELPPPPP MEEEEE PLEASEEEE
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!