1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AlexFokin [52]
2 years ago
9

Mike is making a mixture for an upcoming camp trip. He makes the mixture by combining 1/3 of a cup of cashews and 1/4 cups of al

monds. If he wants to add cashews and almonds in the same ratio to make 28 cups of the mixture,how many cups of cashews and almonds will he need?
Mathematics
1 answer:
kozerog [31]2 years ago
7 0

Answer:

16 cups of cashews

12 cups of almonds

Step-by-step explanation:

Let's say x is the cups of cashews and y is the cups of almonds.

We can write two equations:

x / y = (1/3) / (1/4) = 4/3

x + y = 28

Solve the system of equations using substitution.

x = 4/3 y

4/3 y + y = 28

7/3 y = 28

y = 12

x = 16

You might be interested in
What is the equation of a line that has a slope of-2/3 and a y intercept of 1.25
Fynjy0 [20]

Answer:

The equation of this line would be y = -2/3x + 1.25

Step-by-step explanation:

In order to find this, first start with the base form for slope-intercept form.

y = mx + b

Now input the slope for m and the intercept for b.

y = -2/3x + 1.25

4 0
2 years ago
Please help, I need Answers quickly.
Deffense [45]
Add 6.5 to both sides

D=-0.7

A
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
5. A pair of jeans costing
Levart [38]
So $39.50 is the price when you are paying full price, which can be represented by 100%. If you’re paying 25% less, than you are only paying 75% of the original price. Simply multiply $39.50 by 75%(expresses as 0.75) to determine the sale price. 39.50(.75)=29.62 The closest value to that is $29.50, so D is the answer.
6 0
3 years ago
Which describes the calculations that could be used to solve this problem?
Darya [45]

Answer:

A.

Subtract 37 – 13. Then divide the difference by 4.

Step-by-step explanation:

After the box:

37 - 13 left

No. of bags:

(37 - 13)/4

4 0
3 years ago
8. Lisa types 6 pages in 36 minutes. Frank types 5 pages in 30 minutes. Do they type at the same rate? Use a proportion to expla
qaws [65]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

Lisa and Frank type at the same rate.

They both type 1 page every six minutes.

Lisa types 6 pages every 36 minutes, and if we divide the minutes by the pages, we get

\frac{36}{6} = 6

And Frank types 5 pages ever 30 minutes, when we divide we get

\frac{30}{5} = 6

3 0
2 years ago
Other questions:
  • 2/3=? 5/4=? 24/4=?<br><br> Help me with this
    11·1 answer
  • The triangles shown are congruent. Which of the following statements must be true? A. YZ = JG
    6·1 answer
  • Is the sum of two integers always greater than the difference between them? Why or why not? Give examples to support your answer
    6·1 answer
  • You spend $28$28 on ingredients to make cookies. You charge $4$4 per container of cookies. How many containers do you need to se
    6·1 answer
  • A 450-square-foot apartment in New York City costs $540,000. What is the price per square foot?
    15·1 answer
  • Take a look at the picture and answer correctly so i can mark you as brainliest.
    6·2 answers
  • Which of these choices are square roots of 144? Check all that apply. ​
    14·1 answer
  • 10 + 2 - 3 = 3(2 + 2)
    6·1 answer
  • Transversal t cuts parallel lines a and b as shown in the diagram. Which equation is necessarily true?
    7·1 answer
  • The Smiths purchased 6 containers of ice cream for a party.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!