1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Neporo4naja [7]
3 years ago
7

Direct Variation: If y = -16, when x = 4, find x when y = -96.

Mathematics
1 answer:
Andrews [41]3 years ago
3 0

Answer:

x = 24

Step-by-step explanation:

y=  -16

-16 x 6 = -96

y= -96

x= 4

4 x 6 = 24

x=24

You might be interested in
15 is 60% of what number? please answer really soon!​
Anna35 [415]

Answer:25 hope this helps

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A store offers discounts on lunch-size chip bags when buying larger quantities. The graph below represents the total cost, in do
Bumek [7]

The difference in the price per bag for 150 bags versus 50 bags is $0.15 per bag.

<h3>What is the difference in the price of the bags?</h3>

If 150 bags on the x axis is traced to the y axis, the price of the bag is $38.

If 50 bags on the x axis is traced to the y axis, the price of the bag is $20.

Price per bag:

150 bags = 38 / 150 = $0.25

50 bags = $20 / 50 = $0.4

The difference = $0.4  $0.25 = $0.15

Please find attached the graph used in answering this question. To learn more about subtraction, please check: brainly.com/question/854115

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
You know whats up, please help me ahha.
Rom4ik [11]

Answer:

0.07

Step-by-step explanation:

     0.07  - quotient

  ____

4/0.28     - divided

l

divisor

4 0
2 years ago
Aquelyn’s earning m are a function of the number of lawns n she mows at a rate of $12 per lawn
nekit [7.7K]

Answer:

m = 12n

Step-by-step explanation:

M is the amount that she would earn at the end of the day. She charges 12 dollars per lawn and then you multiply that by n which is going to be how many lawns she mowed.

4 0
2 years ago
Cost for 1 kg sugar is 42 dollars how much is 380 grams worth​
vagabundo [1.1K]

Answer:

9.047619047619048

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • 9 + 1.34 + .5 (3.50 +1.74) How would you simplify the expression? Explain your steps.
    5·1 answer
  • In a circle with a radius of 27 2/5 in., an arc is intercepted by a central angle of 7π/4 radians.
    14·2 answers
  • Based on the polynomial remainder theorem, what is the value of the function when x = 4? f(x)=x4−2x3+5x2−20x−4
    15·2 answers
  • What is reciprocal of 6 and 13 ​
    13·1 answer
  • 87.5% of 48=<br> Please help me please
    13·2 answers
  • 1. What is the slope of the line in the graph below?<br> A. 1/2<br> B. 2<br> C. -1/2<br> D. -2
    10·1 answer
  • Brian's gross earnings for the week of July 8, 2019, are $1227.38. His deductions comprise 23% of his total compensation.
    15·1 answer
  • This is is kida easy look
    5·1 answer
  • As an estimation we are told 5 miles is 8km. Convert 44km to miles
    12·2 answers
  • as a medical technician, Stephanie has been offered a job that pays $53 000.00 per year and another job that pays $25.50 per hou
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!