1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tresset [83]
3 years ago
8

The area of a triangle is 16 units square. The length is twice the height. Find the height

Mathematics
1 answer:
Norma-Jean [14]3 years ago
8 0

The formula for area of a triangle is 1/2 x base x height.

Let the height = x

Then the base (length) = 2x ( twice the height)

You know have 16 = 1/2 * 2x * x

Multiply both sides by 2 to remove the 1/2:

32 = 2x * x

Simplify the right side:

32 = 2x^2

Divide both sides by 2:

16 = x^2

Take the square root of both sides:

X = 4

The height is 4 units and the length is 8 Units

You might be interested in
Help please best answer gets brainliest.
QveST [7]

Answer:

i dont know aaksjzkkkxxxzksskkksood

3 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Does this graph represents a function? why or why not?
ankoles [38]

Answer:

Yes, it passes the vertical line test

Step-by-step explanation:

This graph has a one to one correspondence and will pass the vertical line test, there fore it is a function

3 0
3 years ago
100 Brainliest up for grabs to person who can answer all of these with no links:
kogti [31]

Using a discrete probability distribution, it is found that:

a) There is a 0.3 = 30% probability that he will mow exactly 2 lawns on a randomly selected day.

b) There is a 0.8 = 80% probability that he will mow at least 1 lawn on a randomly selected day.

c) The expected value is of 1.3 lawns mowed on a randomly selected day.

<h3>What is the discrete probability distribution?</h3>

Researching the problem on the internet, it is found that the distribution for the number of lawns mowed on a randomly selected dayis given by:

  • P(X = 0) = 0.2.
  • P(X = 1) = 0.4.
  • P(X = 2) = 0.3.
  • P(X = 3) = 0.1.

Item a:

P(X = 2) = 0.3, hence, there is a 0.3 = 30% probability that he will mow exactly 2 lawns on a randomly selected day.

Item b:

P(X \geq 1) = 1 - P(X = 0) = 1 - 0.2 = 0.8

There is a 0.8 = 80% probability that he will mow at least 1 lawn on a randomly selected day.

Item c:

The expected value of a discrete distribution is given by the <u>sum of each value multiplied by it's respective probability</u>, hence:

E(X) = 0(0.2) + 1(0.4) + 2(0.3) + 3(0.1) = 1.3.

The expected value is of 1.3 lawns mowed on a randomly selected day.

More can be learned about discrete probability distributions at brainly.com/question/24855677

6 0
2 years ago
Help please I’m struggling
lina2011 [118]
34-6=28
The correct answer is 28
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Student Produced Response - Calculator
    12·1 answer
  • HELP. Please simplify this expression...
    7·1 answer
  • Which graph shows g(x)=4x−4−8 ?
    10·2 answers
  • I need help asap please
    9·1 answer
  • 421 3/50 - 212 9/10 =
    10·2 answers
  • It would take Steve 4 hours to paint a room. If Andre helps him, they can finish painting the room in 3 hours. How long would An
    7·1 answer
  • Economics
    5·2 answers
  • −z/4=−3/4<br><br><br> Helppppppp
    13·1 answer
  • Look at the three dimensional solid below
    5·2 answers
  • Mr. Singer's choir is going to New York City for a choir competition. He wants them to look their best, so he buys new music fol
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!