1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mel-nik [20]
3 years ago
13

A 3-pack of toaster pastries costs $2.97. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
kap26 [50]3 years ago
7 0

Answer:

$0.99 Each

Step-by-step explanation:

$2.97/3

$0.99

prisoha [69]3 years ago
6 0

Answer: $0.99

Step-by-step explanation:

Unit price-price for one item or measurement

First, we take the number 2.97 and divide it by 3 to find the unit price.

Then, add the unit measurement which is the dollar sign ($).

Finally, put it together and you’re all done!

Hope this helped!

You might be interested in
What is the measure of <br> a) 264°<br> b) 132°<br> c) 71°<br> d) 66°
Yuki888 [10]

The answer is 132° because there angle CDE is 87° so you know it's more of that. And, 264° is way too wide.

3 0
3 years ago
Select the equation needed to solve the following word problem:
bija089 [108]

Answer:

Correct answer is D.

8 0
3 years ago
What is the probability that you and your friend are both chosen?
WINSTONCH [101]

Answer:  \frac{2}{35}

Step-by-step explanation:

Given: The total number of ways of to choose 3 contestants out of 7 (including me and my friend)=35..................> Total outcomes.

Favorable outcomes = 2

Then the probability that me and my friend are both chosen =\frac{\text{favorable outcomes }}{\text{Total outcomes}}

Thus , the probability that me and my friend are both chosen =\frac{2}{35}

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
When an equation is written in the form Ax + By = C [picture attached] help pls
balu736 [363]

Answer:

B. Standard Form

Step-by-step explanation:

Ax+By=C is in Standard Form of a linear function

8 0
2 years ago
1) Write the recursive rule for the sequence.
GrogVix [38]

Answer:

hi

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Ratio of adults to children at a museum is usually 5:2. There are currently 35 adults at the museum. How many children do you ex
    15·1 answer
  • What is four hundred twenty times six
    11·2 answers
  • melissa makes apple pies and sells them with a markup of 78%. write an equation representing the retail price y of melissa's app
    9·2 answers
  • X is a distance of 4 units to the left of 0.
    12·1 answer
  • An animal gained 7 pounds studly over 28 years what is the unit rate of pounds per year
    12·1 answer
  • This is for the summer
    12·2 answers
  • Steven added a number to one-sixth. Will subtracted the same number from one and two-thirds. They each got the same answer. What
    14·1 answer
  • A scientist collected 7 water samples from local streams. Each sample was the same size, and she collected 0.7 liters of water i
    10·1 answer
  • I NEED HELP ON THIS PLSSS , ILL MARK BRAINLIEST!!
    15·1 answer
  • What value of x makes the equation true?<br><br> 16 + (18 + 10) = (x + 18) + 10<br><br> x = ?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!