1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mel-nik [20]
2 years ago
13

A 3-pack of toaster pastries costs $2.97. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
kap26 [50]2 years ago
7 0

Answer:

$0.99 Each

Step-by-step explanation:

$2.97/3

$0.99

prisoha [69]2 years ago
6 0

Answer: $0.99

Step-by-step explanation:

Unit price-price for one item or measurement

First, we take the number 2.97 and divide it by 3 to find the unit price.

Then, add the unit measurement which is the dollar sign ($).

Finally, put it together and you’re all done!

Hope this helped!

You might be interested in
7(8x+5x+8)−7x<br> please help meh
guapka [62]

Answer:

simplified 84x+56

Step-by-step explanation:

sorry if I didn't answer this correctly

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE PLEASE PLEASE HURRY!
MariettaO [177]
I believe it might be A or C. Not really sure
5 0
2 years ago
An astronomer wishes to measure on a photograph the distance between the image of a certain star and three other star images nea
Jet001 [13]
The answer is 24 you just multiply the initial by the posibilities

3 0
3 years ago
I'm stuck on b, I've tried many methods but nothing seems to work (please help this is due in 3 hours)​
Nonamiya [84]
The scale factor is 1.2x
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Decimal representation of rational number 8by 27 is what??
irakobra [83]

Answer:

8/27 is represented in decimal as 0.2962962963

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve the equation for the value of the variable. <br> 28 - 12n ÷ 2 = 2(3 - n) - 2
    15·2 answers
  • How do i do this? i cant quite remember
    9·1 answer
  • Consider that x = −9 and y = −6. Which statement is true about x + y?
    8·2 answers
  • Plz help with both questions
    11·1 answer
  • Math help<br><br> What are 3 question about the equation do you need to ask before solving?
    8·1 answer
  • Nicholas is buying shirts for his baseball team.
    15·2 answers
  • How many weeks are in 1 billion seconds
    6·1 answer
  • (50 x 2) + (15 x 2) in words
    7·2 answers
  • If the trapezoid is reflected over JH, a hexagon will be<br><br> created
    6·1 answer
  • 9. Jenny is selling t-shirts to raise money for the cheerleading team. She sells long sleeve t-shirts
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!