The answer is 8.
8 x 3 = 24
24 + 1 = 25
Hope I helped :)
Link is scam dont put it in
Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Well the volume of the cylinder will be equal area of base time height
V = pi(4)^2 *(12)
The formula for the volume of a sphere is V = 4/3 πr³.