1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rosijanka [135]
3 years ago
7

If Tom Parsons traveled 232 miles in 4 hours, how many miles should he travel in 8

Mathematics
1 answer:
sesenic [268]3 years ago
7 0

Answer:

464

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which values are solutions to × > 7? A. × = 11 and × = 1 B. × = 0 and × = 8 C. × = 8 and × = 11 D. × = -8 and × = 0
ivanzaharov [21]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Which line is parallel to line r? line p line q line s line t
pychu [463]

Answer:

Line S

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the sum of the first four composite numbers?
Naily [24]
The sum of the first four composite numbers is 27. ( 4+6+8=9)
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ted analyzes how much sugar is in 3 popular candy bars. He records the data on the line plot below.
Fiesta28 [93]

Answer: 81 1/2

to determine the total amount of sugar we need to add

21 1/2 + 30 +30

^add the whole numbers the. add the fractions (21 +30+30) + (1/2)<<<

=81 + 1/2

which is equal to

81 1/2

4 0
2 years ago
Bottles of sparkling water usually cost $1.69. The grocer changed the price to 4 for $5. You bought one bottle last week for $1.
sleet_krkn [62]

Given :

Cost of single bottle, C = $1.69 .

Cost of 4 bottles, B = $5 .

You bought one bottle last week for $1.69 and one bottle this week at the 4 for $5 price.

To Find :

Did you pay more or less for the bottle this week at 4 for $5? How much more or less?

Solution :

Effective price per bottle if we purchase 4 is, E = 5/4 = $1.25 .

Regular price, R = $1.69 .

Change in price, C = $( 1.69 - 1.25 ) = $0.44 .

Therefore, we are paying $0.44 less than the actual price.

Hence, this is the required solution.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Two friends argue over how much to bill for a two-hour ranking job. They charge their normal hourly rate plus $2.75 for lawn bag
    7·2 answers
  • In a quadrilateral ABCD, the diagonals bisect each other at point T. Based on the given information which statement is presented
    9·1 answer
  • Please help !! Image attached, will put most brainliest
    12·2 answers
  • Emily paid a total of $109.95 for 4 pairs of sandals and a pair of boots. Each pair of sandals cost the same amount. The pair of
    13·2 answers
  • Samantha has a 15 gallon fish tank. She is filling it using a 1 quart container. How many times will she have to fill the contai
    12·1 answer
  • How many sides does a polygon have if the sum of its interior angles is 1,260º?
    8·1 answer
  • What is the length of DF? Round to the nearest hundredth.
    15·1 answer
  • The annual number of burglaries in a town rose by 50% in 2012 and fell by 10% in 2013. hence the total number of burglaries incr
    6·1 answer
  • Domain and range of this graph
    14·1 answer
  • fertilizer you put 2 qts for every 50 gal of water I only want to use 15gal of water how many qts,pts,cups??? do i put
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!