1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sp2606 [1]
2 years ago
14

The cost of 2 plates of spaghetti & 1 plate of salad is $27.50. The cost for 4 plates of spaghetti & 3 salads is $59.50.

Find the cost of a plate of spaghetti and a salad.

Mathematics
1 answer:
k0ka [10]2 years ago
8 0

2a+1b=27.50

4a+2b=59.50

Multiply first equation by -4 and the second by 2 so you can drop off the a values then add the equations together.  Then solve for b.  You should get b=6.

Then plug b into one of the original equations and solve for a and you should get 10.75

So a plate of spaghetti is $10.75 and a salad is $6.

<em><u>Please mark brainliest!</u></em>

You might be interested in
I need help only 10 points today
gtnhenbr [62]

Answer:

D is the correct answer

Step-by-step explanation:

hopes this helps

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What's the circumference of a<br> circle with a radius of 2 inches?<br> Use 3.14 for pi
erma4kov [3.2K]

Answer:

6.28

Step-by-step explanation:

2 x 3.14

8 0
3 years ago
2. Please answer the question on exponential growth or decay. Round to
Ivan

Exponential growth

Equation:

y=748(1+.03)^10


Solve…

Answer: 1005 minutes.

Like if it helped! :)
4 0
1 year ago
Four gallons of gasoline cost $16.80. What is the price per gallon (also known as the slope of the line)?
il63 [147K]

$16.80 / 4 gallons = $4.20 per gallon

5 0
3 years ago
Anitais making curtain to surround a table.she bought 3/1/4 yards of fabric ,her total was $13, what was the cost per yard
kirza4 [7]

$4 dollars per yard

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A car is traveling 25 miles per hour. How fast is this in feet per minute? (1 mile = 5,280)
    12·2 answers
  • Someone please help and let it be the right answer I'm failing math
    7·1 answer
  • Solve for m: 3m - 5r = 2n + 7
    13·2 answers
  • Murphy family has 4 members and they went to 7 games. Chen family has 5 members and they went to 4 games. In total, the two fami
    8·2 answers
  • -5&lt;-2; Add 7 to both sides
    10·1 answer
  • Bob left home, riding his bike at a rate of 10mph to go to the lake. Cheryl, his wife, left 45 minutes ( 0.75 hours) later, driv
    5·1 answer
  • PLEASE HELP ME ASAPPP!!! WORK DUE SOON :(
    14·1 answer
  • Arc is 41 and angle is 40. I have no other given information but I have to find x
    13·1 answer
  • Elyannie has no more than 90 Hershey Kisses. She puts the Hershey Kisses in 5 candy boxes. ​
    7·2 answers
  • A car dealership increased the price of a certain car by 3%. the original price was 32,600
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!