If three pounds of apples costs $5.25, how much will 10 pounds
cost?
2 answers:
Answer:
$1.75 per pound of apples, 10 apples can be purchased for $17.50 because you divide 17.50 by 1.75 since that is your unit rate per pound.
Step-by-step explanation:
Answer:
the answer is 17.50
Step-by-step explanation:
one pound is 1.75 so you multiply that by 10 and you get 17.50
if my answer helped give me a thanks a rating and i would appreciate a brainliest
You might be interested in
A p + 10. Addition is having/giving more. Lynn has more then Carol, so if she has 30, Lynn has 40. So the answer is A.
Answer:

Step-by-step explanation:


Answer:
$0.80
Step-by-step explanation:
Find the unit rate
1 apple costs ?
1.20/6 = cost of 1 apple
1 apple = $0.20
4 apples = $0.20 * 4
4 apples = $0.80
Answer:
Step-by-step explanation:
B
Hope I heped