1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksian1 [2.3K]
2 years ago
12

If three pounds of apples costs $5.25, how much will 10 pounds cost?

Mathematics
2 answers:
Hunter-Best [27]2 years ago
8 0

Answer:

$1.75 per pound of apples, 10 apples can be purchased for $17.50 because you divide 17.50 by 1.75 since that is your unit rate per pound.

Step-by-step explanation:

Evgen [1.6K]2 years ago
3 0

Answer:

the answer is 17.50

Step-by-step explanation:

one pound is 1.75 so you multiply that by 10 and you get 17.50

if my answer helped give me a thanks a rating and i would appreciate a brainliest

You might be interested in
What is 25 divided by 14
Marizza181 [45]
25 divided by 14 is 1.78
3 0
2 years ago
C is the midpoint of chord AB and D is the midpoint of arc AB.Given that AB=36 unit and CD=6 unit then What is the radius of cir
Anna71 [15]

Answer:

By power of a point, AC⋅CB=DC⋅CE. That is, 12⋅12=6⋅(2R–6).

Then, R=15.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone explain this?
natulia [17]

Answer:

58 degrees

Step-by-step explanation:

(x+45)+(x+66)=95

2x+45+66=95

2x+111=95

2x=95-111

2x=-16

x=-16/2

x=-8

x+66=-8+66=58

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The parking lot at a store has a width of 20 yards 2 feet and the length of 30 yards. The cost to repave the parking lot is two
IceJOKER [234]
The cost to repave the parking lot is $912
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help! Picture Down Below!
guajiro [1.7K]

Angle 4 = Angle 5 = 42⁰( alternate interrior angle)

Hope it helps u

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar.The roots of an equa
    5·1 answer
  • Number 65 is what I need please
    6·1 answer
  • Factorize using identities (i) 1-64x³+48x²-12x
    9·1 answer
  • Jeanie has $500 to spend on dance lessons there's $50 one time registration fee and the lessons cost 35 each how many lessons ca
    15·1 answer
  • (3^(5))/(3^(-6)) Plus steps.
    10·2 answers
  • What is the length of leg y of the right triangle? The sides are 26,24,Y?
    14·1 answer
  • THIS IS A SCIENCE QUESTION SRY
    6·2 answers
  • Its urgent please help ASAP ty!!
    7·2 answers
  • Find the equations of the two lines through the point (-5,5) which are at a distance of root 5 from the
    10·1 answer
  • nicole is making carrot bread. she needs 5 cups of carrots for every 2 cups of sugar. what is the ratio of cups of sugar to cups
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!