Answer:
5 hours
Step-by-step explanation:
Each person works at a rate 1/100 of wall completed per hour.So five men working at the rate would be 5/100. So, it would...
6x7=42 so divide 42 divided by 7 equals 6
Answer:
The unit rate at HEB is $0.23 per ounce. The unit rate at Fiesta is $0.25 per ounce. So HEB has the better buy for dish soap.
Step-by-step explanation:
To calculate unit rate, you divide the price by the oz.
So for HEB, you should do $2.80/12 oz. This will equal to $0.23 per ounce. For Fiesta, you should do $2.00/8 oz. This will equal to $0.25 per ounce.
To determine which one is the better buy, the lower priced one is better, meaning HEB is the better buy.
4/10 and 4/100 are the same because all you had to do was multiply both the numerator and denominator by 10. It is still the same amount. Hope this helps!
Answer:
-0.003 %Fahrenheit
Step-by-step explanation: