1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IrinaVladis [17]
3 years ago
15

I need to know the answer ASAP

Mathematics
2 answers:
stealth61 [152]3 years ago
4 0
I need to know the answer ASAP
aniked [119]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
We decided that the movie night will last four hours each movie takes 1.75 hours and we want to make sure we leave a half hour f
Naddik [55]
2 movies
4 hours - .5 popcorn -1.75-1.75=0 Easier terms 4 hours minus 30 min is 3 hours and 30 min left each movie is 1 hour and 45 min plus 1 hour 45 min i that's 2 hours and 90 min 90 min are one hour and 30 min. So 2 hours plus one hour and 30 min is the 3 hours and 30 min are we're left
4 0
3 years ago
Jane sells 8 times as many Volvos as Melissa. If the difference in their sales is 35, how many cars did Jane sell?
Usimov [2.4K]
Here we have 2 variables we need to calculate:
x - how many Volvos Jane sold
y - how many Volvos Melissa sold

We write system of equations:
x = 8*y
x - y = 35
------------
8y - y = 35
7y = 35
y = 5
x = 8*5 = 40

Jane sold 40 cars.
8 0
3 years ago
You have 800 quarter-inch-long beads. if you use them all to make 16 bracelets, what will be the rate of beads per bracelet
Murljashka [212]
50 bead per bracelet 
5 0
3 years ago
Arborists use the diameter of a tree trunk to predict the age of a tree. The following computer output and residual plot
padilas [110]

Answer:

C. 210

Step-by-step explanation:

I just took it on edge

8 0
3 years ago
What is the distance between points A(2,9) and B(-2,6)? Round to the nearest whole number.
Sati [7]

Answer:

The answer is 5

Step-by-step explanation:

Use pythagorean theorem.\sqrt{3^{2}+ 4^{2} } =5

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for 90¢ a
    14·2 answers
  • Oil that costs 22.50/barrel is mixed with oil that costs 35.00/barrel. How many barrels of each oil should be included in 1250 b
    8·1 answer
  • Let p: the book is interesting and q: the book has pictures.
    13·1 answer
  • an angle with a measure of 4 radians intercepts an arc with a length of 14 feet. what's is the radius of the circle
    5·1 answer
  • An easy way to simplify fractions
    15·1 answer
  • May you help me please?
    5·2 answers
  • Manuel has a remaining balance of $563 on his credit card. His credit card company has an APR of 15 percent. How much will Manue
    7·1 answer
  • Which number has a square root between 3 and 4
    14·1 answer
  • Find the product of the binomials.<br> (x - 2) (3x + 1) (4x – 3)=
    15·1 answer
  • I need help here with explanation pleaseeeee
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!