1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vesna [10]
3 years ago
15

13.

Mathematics
1 answer:
Nadusha1986 [10]3 years ago
5 0

Answer:

6 vans and 6 buses

Step-by-step explanation:

v+b=12 this equation represents the amount of vehicles

6v + 55b = 366 this equation represents the amount of students per vehicle.

after solving you get v=6 and b=6

You might be interested in
Which expression is equivalent to 8•8•8•8•8?
pantera1 [17]

Answer:

8⁵

Step-by-step explanation:

you count how many times 8 is being multiplied by itself, and that's the number you put as the exponent

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to 3/2*3/2*3/2*3/2
lesantik [10]

Answer:

hello :

(3/2)×(3/2)×(3/2)×(3/2) = (3/2)^4


8 0
4 years ago
Plz help............................
Natasha2012 [34]
1.) Factor 9u^2-12u
\frac{3u(3u-4)}{3u}

2.) Cancel any common factors (in bold will be the terms eliminated)
\frac{3u(3u-4)}{3u}

Final answer is: 3u-4

Therefore, the answer is C. 3u-4


5 0
3 years ago
Please make sure this is right I only have 6 questions :)
Morgarella [4.7K]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
If $4200 is invested into a savings account for which interest is compounded semiannually, and if the $4200 turns into $4900 in
serg [7]

x = interest rate

solve for x

4900 = 4200(1+x/2)^8

x = 0.0389 = 3.89%



6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which is the largest? 76%,4/5, .77
    6·1 answer
  • A construction company orders 6200 new light bulbs for a new office building. If the probability of a light bulb being defective
    5·1 answer
  • Hey hey I need some help with percent change
    7·2 answers
  • Don, Marco, and Trina want to equally share 29 sheets of drawing paper. How many whole sheets of drawing paper will each person
    9·1 answer
  • HELP PLEEEASEEE
    10·2 answers
  • Juan bought 12 pounds of dog food for $15.72. What is the price per pound of the dog food?​
    10·2 answers
  • Helppppppppppppppppppppp!!!!!!!! please
    11·2 answers
  • Reflect the point (-1,-4) in the y-axis followed by the x-axis. What point does it end at? What quadrant is it in? Answer in a c
    6·1 answer
  • Josh runs 6 miles in 44 minutes. At the same rate, how many minutes would he take to run 9 miles?
    14·1 answer
  • 1.What is the domain of this graph?____
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!