1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivann1987 [24]
3 years ago
15

Which of the following statements about Alf Landon are true? Check all of the boxes that apply.

Mathematics
2 answers:
Fittoniya [83]3 years ago
8 0

Answer:

A&C i got it right on edge 2021

Step-by-step explanation:

zheka24 [161]3 years ago
6 0

Answer:

A and C

Step-by-step explanation:

Did the same thing you did

You might be interested in
Which function describes this graph f(x)=4x+2 ??? Anybody please help ?
Korolek [52]

Answer:

Step-by-step explanation:

f(x)=4x+2 is the equation of a straight line with slope 4 and y-intercept 2.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Haley's car gets at least 18 miles per gallon. She is planning a trip that is 200 miles.
maxonik [38]

Answer:

11\ gallons

Step-by-step explanation:

we know that

Haley's car gets at least 18 miles per gallon

so

by proportion

Find the minimum number of gallons she'll need for a trip that is 200 miles

\frac{1}{18}\frac{gallon}{miles} =\frac{x}{200}\frac{gallon}{miles}\\ \\x=200/18\\ \\x= 11.11\ gallons

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help choose 2 equations !! :) I will mark brainlist
SCORPION-xisa [38]

Answer:

C and E for sure

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
the lines shown below are parallel. if the green line has a slope of -4, what is the slope of the red line
Olenka [21]
-4, parallel lines have the same slope.
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Julia pays $4.56 to ship a package that weighs 9.5 ounces. What is the cost to ship 1 once?
umka2103 [35]

Answer:The cost to ship one ounce is $0.48 per ounce

Step-by-step explanation:

The total weight of the package that Julia shipped is 9.5 ounces. Julia pays $4.56 to ship a package that weighs 9.5 ounces. The cost to ship one ounce would be

4.56/9.5 = $0.48 per ounce

5 0
4 years ago
Other questions:
  • Can someone pls help me with this home work?
    6·1 answer
  • Which expression correctly represents the perimeter of a rectangle that is 12 centimeters long and 7 centimeters wide?
    13·2 answers
  • Consider the function f(x)=2x^2-8x+5.
    15·1 answer
  • SOMEONE HELP PLEASE
    7·1 answer
  • What’s the perimeter
    12·2 answers
  • Angles R and S are complementary if m <R=65.3 what is the measure of <S?​
    12·1 answer
  • Whats 4x10^6 in standard form? for brainlist!
    10·2 answers
  • The probability that Bob and Chris go to the movies is 0.35. The probability that Chris goes to the movies is 0.5. What is the p
    9·1 answer
  • Please help me!!? It’s onramps precalc and I have no Idea what I am doing
    14·1 answer
  • Use the Distributive Property to find $(n-6)(n-4)$ .
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!