1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Juliette [100K]
3 years ago
8

150 is 25% of what number? Four students solved this problem using equivalent ratios. Choose the student whose work is correct.​

Mathematics
2 answers:
jenyasd209 [6]3 years ago
6 0

Answer:

liam's answer is correct

Step-by-step explanation:

Joe_Bro93
2 years ago
ty
Tema [17]3 years ago
4 0

Answer:

Yes it is Liam

Step-by-step explanation:

Good job other guy! :)

Joe_Bro93
2 years ago
ty
You might be interested in
Verizon charges $76.00 for 500 minutes and Sprint charges $54.00 for 450 minutes. Who has the better deal? *
Mrac [35]

Answer:

i think it would be sprint cause it is lest money and the mintues is 450 but the other is just 50 more mintues and you have to pay 22 more dollor for verizion  so i pick sprint have a nice day

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A group of 52 people attend a ball game there were three times as many children as adults in the group set up a system of equati
xxTIMURxx [149]

Answer:

Therefore there total of 39 children presented in group of people who attended a ball game.

Step-by-step explanation:

Given:

Total people present=52 .

And there are 3 times children as adults

To Find:

No.of Children Present in Group.

Solution:

<em>Consider  'x'  be the children and 'y' be Adults presented in group.</em>

<em />

So there are total of 52 people.

Therefore Equation becomes,

x+y=52.

And also there  are 3 times children presented in group as adults were.

So

Children=3 times adults

i.e.x=3y

Using in above Equation we get ,

x+y=52

3y+y=52

4y=52

y=52/4

y=13

Hence there are 13 adults  presented in group

So ,

No.of Children=x=3y

=3(13)

=39

No.of.Children =39

4 0
3 years ago
To prepare for a bake-off, Chad used 520 grams of flour each day for 2 weeks. How many kilograms did Chad use in those 2 weeks?
Shalnov [3]

Answer:

7.280 k

Step-by-step explanation:

Given that  1 g = 0.001 k

If he uses 520 grams of flour each day for 2 weeks, since there are 7 days in a week, the total weight of flour used in two weeks

= 520 g * 2 * 7

= 7280 g

In kilograms

Since

1 g = 0.001 k

7280 g = 7280/1 * 0.001 k

= 7.280 k

3 0
2 years ago
The unit rate for $920 for 40 hours
icang [17]
All that needs to be done for this question is:

920 divided by 40

once the problem has been solved the answer comes out to be:

23 dollars an hour

if you have any questions feel free to ask me ;)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me fast. ​
Kaylis [27]
This could be written as y= -2x+6 in standard form
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which sequence is the best financial approach?
    14·1 answer
  • Solve this in a paper
    15·1 answer
  • A candy company has 150 kg of chocolate-covered nuts and 90 kg of chocolate-covered raisins to be sold as two different mixes. O
    11·1 answer
  • Change the whole number 5 into a mixed fraction
    7·2 answers
  • Write an inequality to model the situation. Thomas earned $44 or more.
    6·2 answers
  • How many vertices does the following shape have?
    6·1 answer
  • What is the inverse of the function f(x) = 4x + 8?
    5·1 answer
  • Solve for y.<br><br> x + y + z = 4<br><br> 4x - y - z = 1<br><br> x + z = 2
    9·1 answer
  • Can someone help with these!
    11·1 answer
  • Find measure of n<br>..............​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!