Answer:
10t+3
Step-by-step explanation:
In mathematical form, it would be: 2x ≥ 40
x ≥ 20
Hope this helps!
Answer:
28 quarters and 12 nickles
Step-by-step explanation:
How many quarters goes into 7 dollars? 28, because there is 4 in each dollar.
How many nickles are in 60 cents? 12, because 5 times 12 is 60.
Answer:
24.75 = 3*4.50 + x*4.50
x= 2.5 pounds of Granny Smith apples
Step-by-step explanation:
Gala apples = 3 lbs
Granny apples = x lbs
They cost 4.50 a pound
Total cost = 24.75
Total cost = gala apples * cost per pound + granny apples * cost per pound
Substitute in what we know
24.75 = 3*4.50 + x*4.50
24.75 = 13.50 + 4.5x
Subtract 13.50 from each side
24.75-13.50 = 13.50-13.50 + 4.5x
11.25 = 4.5x
Divide by 4.50 on each side
11.25/4.5 = 4.5x/4.5
2.5 =x
p=36
because 15 is 3 times 5 so just multiply the perimeter