1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slavikrds [6]
2 years ago
10

Tysm only this one left

Mathematics
2 answers:
Juli2301 [7.4K]2 years ago
8 0

Answer:

x=6

Step-by-step explanation:

Subtract 4 from each side of the equation to get 3x=18. divide 18 by 3 to get 6, and divide 3x by 3 to get x. x=6

Inessa [10]2 years ago
6 0

Answer:

x = 6

Step-by-step explanation:

3x + 4 = 22

subtract 4

3x = 18

divide by 3

x = 6

You might be interested in
Multiple (2x+1)(x-5)
g100num [7]

Answer:

2x² - 9x - 5

Step-by-step explanation:

Step 1: FOIL

2x² - 10x + x - 5

Step 2: Combine like terms

2x² - 9x - 5

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
State 2 possible solution points for the inequality. Use the form (x,y) for both points. *
Aleksandr [31]
Solution set of inequality-7<3x+2<11, where x is a real number
4 0
2 years ago
What type of triangle has side lengths 4, 4/15, and 16?
zvonat [6]

Answer:

answer a. Because 16^2=256

4^2+ 4/15^2=16.01

16.01<256 . Therefore, it is acute-angled acute

6 0
2 years ago
Ava and Becca are collecting canned goods.Ava collected 3/4 of a box of canned goods.If Becca collected 5times as much as Ava, h
liq [111]
Becca collected 3 and 3/4 worth of boxes
8 0
2 years ago
15 POINTS!!! (16*4^3*8^8)^5 Find the answer and show work how you got it
777dan777 [17]

Answer:

2^170

Step-by-step explanation:

(16 x 4^3 x 8^8)^ 5

- start by converting it all to a common base

(2^4 x 2^3 x 2^24)^5

- calculate the product, by adding all the powers

(2^34)^5

= 2^170

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Josh Wilson is traveling to California from South Carolina for summer vacation. The states are approximately 2500 miles apart dr
    13·2 answers
  • 9. Ashley's bank account had a balance of -$448.37. She deposited 3
    13·1 answer
  • 7b squared -21b-273=7
    11·2 answers
  • an investment will pay $100 at the end of each of the next 3 years, $200 at the end of year 4, $300 at the end of year 5, and $5
    10·2 answers
  • What is 1.75 divided by 5.25
    10·2 answers
  • Please help asap 35 pts
    11·1 answer
  • Ratio..A candy store sells snacks by weight. A six ounce bag of candy cost $3.60. Predict the cost of a 2ounce bag.
    5·1 answer
  • What is the slope of the line through (3,2) and (-1-4).​
    13·1 answer
  • Andrea buys 3 pounds of Georgia pecans for<br> $10.35. What is the unit rate for the pecans?
    13·1 answer
  • -2(x+5)=4 Can someone explain I need an one number answer.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!