1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nalin [4]
3 years ago
10

Metal Shelf ​Company's standard cost for raw materials is $ 4.00 per pound and it is expected that each metal shelf uses two pou

nds of material. During October Year​ 2, 25 comma 000 pounds of materials are purchased from a new supplier for $ 97 comma 000 and 13 comma 000 shelves are produced using 27 comma 000 pounds of materials. Which statement is a possible explanation concerning the direct materials​ variances?
Business
2 answers:
pychu [463]3 years ago
8 0

Answer:

Direct material price variance

= (Standard price - Actual price) x Actual quantity purchased

=($4 - $3.38) x 25,000 pounds

= $3,000( F)

Direct material price variance is $3,000 favorable

Actual price = $97,000/25,000 pounds = $3.88

Direct material usage variance

= (Standard quantity - Actual quantity used) x Standard price

= (26,000 - 27,000) x $4

= $4,000(U)

Direct material usage variance is $4,000 unfavorable.

Standard quantity = 2 pounds x 13,000 shelves = 26,000 pounds

Explanation:

Direct material price variance is the difference between standard price and actual price multiplied by actual quantity purchased. Actual price is calculated as actual material cost divided by actual quantity purchased.

Direct material usage variance is the difference between standard quantity and actual quantity used multiplied by standard price. Standard quantity is the product of standard quantity per unit and actual unit produced.

rusak2 [61]3 years ago
6 0

Answer:

There are 3 possible primary answers:

  • a. The production department had to use more materials since the quality of the material was inferior.
  • The expectation that each metal shelf uses 2 lbs of materials is rounded off figure whereas in actual each metal shelf uses 2.0769 lbs of material
  • There is a process loss of 0.0769 of material per metal shelf's manufacturing(3.7% process loss)

Explanation:

Given:

Expected Material required per metal shelf = 2 lbs

Cost of raw material = 4 $/lb

Material purchased in Oct-year 2= 25,000 lbs

Cost of purchased material in Oct-year 2 = 97,000 $

Cost of material per lbs purchased in Oct-year 2 = 97000/25000 = 3.88 $/lb

Total shelves produced = 13,000 Nos

Total material used = 27,000 lbs

Actual material used per metal shelf = 27000/13000 = 2.0769 lbs/Nos

Thus it is concluded that either the expected materials' amount of 2 lbs was rounded off or there happened a process loss 0.0769 lbs per metal shelf.

Why not these?

Cost of material per lbs purchased in Oct-year 2 = 97000/25000 = 3.88 $/lb

b. The purchasing manager paid more than expected for materials

As the purchased lot was cheaper (@ 3.88 $/lb) than regular rate of 4$/lb therefore the purchase manager didn't pay more than expected.

c. Production workers were more efficient than anticipated

Actual material used per metal shelf = 27000/13000 = 2.0769 lbs/Nos

As the more material was used than expected thus this statement can't be true.

d. The overall materials variance is positive, no further analysis is necessary

Actual material used per metal shelf = 27000/13000 = 2.0769 lbs/Nos

Considering we are using more materials than expected so the overall material variance should not be positive and we should plan further analysis.

You might be interested in
During its 2021 fiscal year, Jacobsen corporation reported before tax income of 620,000
mixer [17]

Income before tax is the income that is before it has been taxed or before applying deduction.

<u>Explanation:</u>

An individual or organization's salary before taxes and deductions is before tax income for that company, organisation or for a single individual.

For singular pay, it is determined as the person's wages or pay, venture and resource gratefulness, and the sum produced using some other wellspring of pay. In an organization, it is determined as incomes less costs.

6 0
3 years ago
Business behavior determines the ethics of society.We can improve society's moral and ethical behavior by first making a commitm
valkas [14]

Answer: The correct answer is False.

Explanation:

Business behavior will not determine the ethics of society. Businesses can't be responsible to change the moral and ethical behaviors of a single person or an entire world. Only a person can change their own behavior. A society in whole can only be changed by each person acting upon their own free will.

If a business is not ethical, then they need to change the way they work and do business and lead by example.

7 0
2 years ago
During the sensorimotor stage of cognitive development, the child:
Lina20 [59]

Answer:

The correct answer is d.

Explanation:

This stage extends from birth to the acquisition of the individual's language. Children build step-by-step knowledge and understanding of the world by coordinating experiences (such as sight and hearing) related to physical interaction with objects (such as grabbing and stepping).

The development of the permanence of the object is one of the characteristic achievements of this stage. Object permanence is the child's understanding that objects continue to exist even though he or she cannot perceive them.

Have a nice day!

4 0
2 years ago
Social security and medicare are examples of:____.
artcher [175]

Answer:

c. governmental interventions

4 0
1 year ago
Jose put $200 in a savings acount, where he will earn 10% interest annually. At the end of the year how much money will Jose hav
spayn [35]
20
Because 10 * 20
Equal the 200
6 0
2 years ago
Other questions:
  • For risk-specific projects, we typically analyze other firms that are already in the new market where we are moving to infer our
    14·1 answer
  • The Atlantic Division of Stark Productions Company reported the following results for 2019:
    11·1 answer
  • Many years ago G bought a life policy. Since then G decided to replace that coverage with a policy that was purchased firsthand
    11·1 answer
  • On January 1, 2015, Weaver Corporation purchased a patent for $237,000. The remaining legal life is 20 years, but the company es
    15·1 answer
  • g Which of the following is true? Partial equilibrium analysis will:3)A)understate the impact of a tax for complements and overs
    11·1 answer
  • consider proposed fixedminus asset ​outlays, research and development​ activities, marketing and product development​ actions, c
    12·1 answer
  • Alternative price indexes Because there isn't one single measure of inflation, the government and researchers use a variety of m
    11·1 answer
  • On January 1, 2003, Lane, Inc. acquires equipment for $100,000 with an estimated ten‐year useful life. Lane estimates a $10,000
    6·1 answer
  • Name three factors that determine a good’s or service’s elasticity.
    10·2 answers
  • Which of these is an example of qualitative data?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!