1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nitella [24]
3 years ago
8

Jeremy opens a chocolate shop in the city. He pays $1,500 a month for rent and maintenance of the shop. The price of raw materia

ls and manufacturing the chocolates is $6,000 a month. He sells the chocolates individually and in boxes of a dozen. Jeremy understands that his business needs a little time to become a success and decides that he wants to build a customer base initially. He is happy to break even for the first year. After a year, Jeremy prices his chocolates at $3 apiece. He offers a discount of 10% on boxes of chocolate to promote the sale of boxes. How many boxes of chocolate would he have to sell to recover the cost of running the business this year per month? (Assume that he sells no individual chocolates.)
Mathematics
1 answer:
alukav5142 [94]3 years ago
8 0

To solve this problem you must apply the proccedure shown below:

1. Let's call x to the number of boxes of chocolate.

2. You have that he spends for month:

1500dollars+6000dollars=7500dollars

3. The problem says that Jeremy prices his chocolates at 3dollars the piece and offers a discount of 10% on boxes of chocolate. Therefore, the price of a box is:

36dollars-(36dollars)(0.1)=32.4dollars

4. Therefore, you can write the following equation and solve for x:

32.4x=7500\\ x=232

The answer is: 232 boxes of chocolate.

You might be interested in
What is j divided by 9 is 5
kobusy [5.1K]
J/9=5
Multiply both sides by 9
Which gets you
j = 45
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bicycle rental on the seawall at the beach cost a mandatory minimum of $5 for the first hour and then $4 for each additional hou
zzz [600]
Cost = fix cost + hourly cost - discount

Cost = 4* [5 + 4x - 4x(20/100)] = 4*[5 + 4x - 0.8x] = 4*[5 + 3.2x] = 20 + 12.8x

Answer: option B) 12.8x + 20
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help! please is expression equivalent
nikitadnepr [17]

No the value of functions are not same .

What is function in math?

  • A quantitative expression, rule, or law that describes the link between an independent variable and a dependent variable (the dependent variable).
  • In mathematics, functions occur widespread, and they are essential for defining physical links in the sciences.
  • A function is a type of rule that generates one output for a single output.
  • This is represented by the equation y=x2. Any inputs for x result in an output for y. Given that x is the input value, we would state that y is a result of x.

  - 5 × ( -5)⁻⁹  =  -5 ×  1/-5⁹  ⇒ 1/5⁸  = 1/390625

[ -5 × (-5)]⁻⁹ = [25]⁻⁹  = 1/25⁹ = 1/3814697265625

No the value of functions are not same .

Learn more about function

brainly.com/question/12431044

#SPJ13

6 0
1 year ago
Helppppp! what is 2+6????
yaroslaw [1]

Answer:

8...I want these points lol

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer all of these and I will give you 35 points!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
aev [14]

9.   LCM of    <u><em>9, 12, and 15</em></u>        is   <u><em>180</em></u>

12.  LCM of  <em><u>15, 18, and 30</u></em>      is   <u><em>90</em></u>

15.  LCM of   <u><em>40 and 1</em></u>      is   <u><em>40</em></u>

16:  factors of <u><em>24</em></u> :    <em>1,2,3,4,6,8,12,  and 24</em>

17:  factors of <u><em>63</em></u> :     <em><u>1, 2, 4, 8, 16, 32 and 64.</u></em>

18:  factors of <u><em>50</em></u> :    <em><u>1, 2, 5, 10, 25, and 50</u></em>

19:   LCM of : <u><em>3 , 2 , 7</em></u><em>  </em>  is  <u><em>42</em></u>

20:  LCM of : <u><em>15 , 2</em></u>        is  <u><em>30</em></u>

21:   LCM of : <u><em>45,  30 </em></u><em>    </em>is <u><em>90</em></u>

<h2 />

7 0
2 years ago
Other questions:
  • NEED HELP ASAP!!!! WILL GIVE BADGE
    15·1 answer
  • What is a possible value for the missing term of the geometric sequence 37 __ 925
    14·1 answer
  • Lee bought a 7 kilogram can of raisins for $6.50. What is the unit price? Round answrr to the nearest cent.
    8·1 answer
  • Demarco wrote two correct variable expressions to represent the phrase “the product of a number and 7.” Which of these variable
    8·1 answer
  • .25(1.2×3-1.25)+3.45
    5·1 answer
  • PLEASE HELP!! URGENT!!! PLEASE!
    8·2 answers
  • Kelly rides the bus to work d days each month. She pays a fare of $2.25 each time. On t of those days, she pays an additional fa
    14·1 answer
  • The coordinates of A on a grid are (-2,-4.Point A is reflexed across the y-axis to obtain.The coordinates of point B are?
    13·1 answer
  • carlos drank 24ml of water during football practice in 6 hour. how many liters did he drink per hours on average ? ​
    6·1 answer
  • Select proportional or not proportional to correctly classify the pair of ratios. 1.2/3 and 1.8/4.5
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!