Your answer is the second option, she should choose the rectangular tiles because the total cost will be $8 less.
To find this answer we need to first find the total cost for using square tiles, and the cost for using rectangular tiles, and compare them. We can do this by finding the area of each tile individually, calculating how many tiles we would need, and multiplying this by the cost for one tile:
Square tiles:
The area of one square tile is 1/2 × 1/2 = 1/4 ft. Therefore we need 40 ÷ 1/4 = 160 tiles. If each tile costs $0.45, this means the total cost will be $0.45 × 160 = $72
Rectangular tiles:
The area of one rectangular tile is 2 × 1/4 = 2/4 = 1/2 ft. Thus we need 40 ÷ 1/2 = 80 tiles. Each tile costs $0.80, so the total cost will be 80 × $0.80 = $64.
This shows us that the rectangular tiles will be cheaper by $8.
I hope this helps! Let me know if you have any questions :)
Http://www.icoachmath.com/math_dictionary/equivalent_equations.html
Here's a website that might help
2^4 x 4^4 = 2^4 x 2^8 = 2^12 (because 4^4 = (2^2)^4 = 2^8)
Answer:
-11/2
Step-by-step explanation:
Answer:
<em>[22,42]</em>
Step-by-step explanation:
<u>Division
</u>
We must find an interval for the number of visits Casey needs to make to her parents to earn the gold status. The lower limit for that status is 16500 miles.
Each round trip flight Casey takes to visit her parents is 750 miles long. To know the minimum number of visits needed, we divide 16500 / 750= 22. To know the maximum number of visits, we divide 31500 / 750 = 42.
Thus, to earn the gold status at awesome airlines, Casey must go between 22 and 42 times to visit her parents. Expressing in interval notation: [22,42]