1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marizza181 [45]
3 years ago
8

What is the property of 8x1 = 8

Mathematics
2 answers:
Nostrana [21]3 years ago
8 0

Multiplicative Identity

Korvikt [17]3 years ago
7 0

Answer:

Multiplecative Identity

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Can the sides of a triangle have lengths 1, 1, and 4?
qaws [65]
No, because the hypotenuse needs to be three. It would be true if the lengths were 2, 2, 4
8 0
3 years ago
Fastest answer will be declared the brainliest
Hatshy [7]

Answer:

All whole numbers are rational numbers.

<u>False</u>

All integers are whole numbers.

<u>True</u>

<u />

There are integers that are not rational numbers.

<u>True</u>

There are whole numbers that are not integers.

<u>True.</u>

7 0
2 years ago
Can someone help maths
Mamont248 [21]
First find angle EBC. 
The are for a triangle is 180 degrees.
It is a right triangle and has a right angle.
180 - (90 + 50)
180 - 140
angle EBC IS 40
NOW FIND X
The line is 180 degrees.
180 -40 = 140
X = 140 DEGREES
4 0
3 years ago
What 10 divided by 6
ohaa [14]
The possibile answer is 10 ÷ 6 = 1.6
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Round 224.91 to the nearest whole number. Do not write extra zeros.
yarga [219]

Answer:

225

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The number of bicycles (X) in a shop is 4 more that 3 times the number of snowmobiles (Y). What equation symbolically represents
    7·1 answer
  • Please help me on this one thank you never understood this
    7·1 answer
  • After 3 weeks of work, baily received $21.36 in allowance money, how much did he earn per week? If Bailey earned the same amount
    12·2 answers
  • C+d is the of c and d
    8·1 answer
  • Can someone help me with this math homework please!
    10·2 answers
  • This is the last question please help
    10·1 answer
  • A company is having business cards printed. The cost to design the business card is
    10·1 answer
  • Mr. Nolan paid 36.95 for each adult shirt and 23.95 for each youth shirt he bought. Mr..Nolan bought two adult shirts and five-y
    13·1 answer
  • Write a rule for the linear function in the table.
    7·1 answer
  • Which is the better buy? Deal A: 32 oz of cereal for $3. 99 or Deal B: 16 oz of cereal for $2. 99?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!