1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Darina [25.2K]
2 years ago
5

Relevant Range and Fixed and Variable Costs Vogel Inc. manufactures memory chips for electronic toys within a relevant range of

25,000 to 100,000 memory chips per year. Within this range, the following partially completed manufacturing cost schedule has been prepared:
Memory chips produced ...............45,000 60,000 75,000

Total costs:
Total variable costs ................. $1,350,000 (D) (J)
Total fixed costs .................... 810,000 (E) (K)
Total costs .......................... $2,160,000 (F) (L)
Cost per unit:
Variable cost per unit ............... (A) (G) (M)
Fixed cost per unit .................. (B) (H) (N)
Total cost per unit .................. (C) (I) (O)

Required:
Complete the cost schedule. When computing the cost per unit, round to two decimal places.
Business
1 answer:
lisov135 [29]2 years ago
6 0

Answer:

Results are below.

Explanation:

Relevant range= 25,000 to 100,000

In this range, fixed and variable (unitary) costs remain constant.

<u>To calculate the unitary values, we need to use the following formulas:</u>

Variable cost per unit= Total variable cost / Total number of units

Fixed cost per unit= Total fixed cost / total number of units

<u>Memory chips produced= 45,000</u>

Total variable cost= $1,350,000

Total fixed cost= 810,000

Variable cost per unit= 1,350,000 / 45,000= $30

Fixed cost per unit= 810,000 / 45,000= $18

Total cost per unit= 30 + 18= $48

<u>Memory chips produced= 60,000</u>

Total variable cost= 30*60,000= $1,800,000

Total fixed cost= 810,000

Total cost= $2,610,000

Variable cost per unit= $30

Fixed cost per unit= 810,000 / 60,000= $13.5

Total cost per unit= 30 + 13.5= $43.5

<u>Memory chips produced= 75,000</u>

Total variable cost= 30*75,000= $2,250,000

Total fixed cost= 810,000

Total cost= $3,060,000

Variable cost per unit= $30

Fixed cost per unit= 810,000 / 75,000= $10.8

Total cost per unit= 30 + 10.8= $40.8

You might be interested in
P10-45. Analyzing and Interpreting Effects of TCJA Tax Law Changes. Pfizer Inc. reports the following footnote disclosure in its
forsale [732]
Woahhhh that’s a lot !!
5 0
3 years ago
Howard Cho has been hired by Greenwood Enterprises to work on an assembly line in its small engine division. He understands that
tiny-mole [99]

Answer: Union

Explanation:

The options to the question,:

A Open

B. Managed

C. Union

D. Closed

E. Agency

From the question, we are informed that Howard Cho has been hired by Greenwood Enterprises to work on an assembly line in its small engine division and that he understands that he will be on probation for 30 days and then must join the union. This implies that Cho enterprise has a union shop.

A union shop is a form of a union security clause whereby the employer may employ workers who are into the union or those who don't but those that are not yet union members will have to join after a 30 days period.

8 0
3 years ago
The purpose of this category of interview questions is to learn about the interviewees personal attributes
taurus [48]

The purpose of this category of interview questions is to obtain factual information about the interviewee.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
you have the choice of two equally risk​ annuities, each paying​ $5,000 per year for 8 years. one is an annuity due and the othe
Juli2301 [7.4K]

You have the option of two equally risk​ annuity, each paying​ $5,000 per year for 8 years. The is an annuity due and the other is an ordinary annuity. If you are going to be receiving the annuity​ payments, the annuity due would you choose to maximize your​ wealth.

What is an Ordinary Annuity?

An ordinary annuity is a series of equal payment made at the end of consecutive periods over a fixed length of time. An standard annuity's payments can be paid as frequently as weekly, although in reality they are typically made monthly, quarterly, mid-annually, or yearly. An annuity due is the reverse of a Ordinary annuity in that payment are issued at the start of each period. Although they are connected, these two payments schedules differ from the financial instrument known as an annuity.

Learn more about Ordinary Annuity here:

brainly.com/question/14963095

#SPJ4

4 0
10 months ago
Identify the corresponding budget(s) from which dollar amounts are transferred directly in constructing each of the following:
padilas [110]
Like 3 weeks ago i married my daughter :)
7 0
3 years ago
Other questions:
  • The failure to record a purchase of mer chandise on account even though the goods are properly included in the physical inven to
    15·1 answer
  • Which of the following correctly describes an example of a secondary competitor?
    9·2 answers
  • A company did a comprehensive examination of how pit crews in an auto race work to quickly get a racecar into the pit area, gas
    12·1 answer
  • Study the following transactions . Journalize the transactions in a two-column journal, using the appropriate number to identify
    12·1 answer
  • Which of the following statements is correct?A) Peer group analysis is easier when a firm is a conglomerate versus when it only
    13·1 answer
  • A buyer uses a periodic inventory system, and it purchases $4,000 of merchandise on credit terms of 2/10, n/30 on December 5. On
    15·1 answer
  • Compare and contrast the three categories of project resource.
    14·1 answer
  • JeMarcus is going to sell sporting apparel, which he has already purchased from manufacturers, and has signed a deal agreeing to
    9·1 answer
  • Describe in your own word the three types of leadership.
    7·2 answers
  • Assessments of the currency of diversity plan
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!