1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
HACTEHA [7]
3 years ago
10

Explain how to use a protractor to measure an angle

Mathematics
2 answers:
larisa [96]3 years ago
8 0

Answer:

pute the proutractor on the shaip you wanta put it on. then aline the nunbers and lies to the liees of the figgyur thingy to use the protractr.  hoep thiss hehlps! yw      

Step-by-step explanation:

Verdich [7]3 years ago
4 0

Answer:

How to measure an angle with a protractor:

1 Place the midpoint of the protractor on the VERTEX of the angle.

2 Line up one side of the angle with the zero line of the protractor (where you see the number 0).

3 Read the degrees where the other side crosses the number scale.

You might be interested in
What is the answer for 17-51 163
Murljashka [212]

Answer:

The answer is -51146

Step-by-step explanation:

Just substract simple

5 0
2 years ago
Solve and check please help ty
raketka [301]

so wt's the question of this pic?

5 0
2 years ago
A large bag of marbles contains an equal amount of red, orange, yellow, blue, and green marbles. Quinn randomly selects 1 marble
Leni [432]
The answer will be A.
8 0
3 years ago
Evaluate for the given value of the variable 1/2 X s for s = 3/10
Pani-rosa [81]
Just plug in the equation, 1/2*3/10 and multiply it out. Thus, 1*3=3 and 2*10=20
and the answer is 3/20.
8 0
2 years ago
VERY IMPORTSNT PLEASE
Burka [1]

Answer:

C. x=5, x=3, x=1

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A cantaloupe weights 56 ounces there are 16 ounces in a pound how many pounds does the cantaloupe weight
    12·2 answers
  • Please help!!!!
    6·1 answer
  • Jonathan goes to the store and purchases 3 pencils for $0.28 each, and y number of erasers for $0.38 each. Write an expression t
    11·2 answers
  • The ordered pair (3,9) is a solution to the system of
    5·1 answer
  • SCALCET8 3.11.501.XP. Find the numerical value of each expression. (Round your answers to five decimal places.) (a) sinh(ln(4))
    7·1 answer
  • PLEASE ANSWER RIGHT PLEASE
    14·1 answer
  • A 24 lb. bag of dog food sells for $10.56. What is the unit price per pound?
    8·2 answers
  • "My friend here Justin, he's already taken, and he's cracked at Fornite my guy.
    14·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST<br><br>Find the distance between the two points in simplest radical form.​
    9·1 answer
  • Can you help me?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!