So he worked 30.5 hours, he just didn't write some of the hours down. To find the hours he didn't write down, you subtract 8+

+

from 30.5, which equals
You divide each cost to the package for A. to find the better price
It comes out to 0.8775 so it rounds to about $0.88
Step-by-step explanation:
multiply the 1 1/2 by 2 to get 3.
find the closest number that is divisible by 3
3*7 is 21.
We now have to multiply 7 by 2 since we did that to our mixed number to get a whole number.
There is still a 1 1/2 left over. Simply add 1 to 14.
Answer:
2 notebooks are $2.48, 7 notebooks are $8.68
Step-by-step explanation:
Unit rate is 1.24
1.24x2= $2.48
1.24x7= $8.68