Answer:
Step-by-step explanation:
Total amount of apples that Nicole bought was 6 pounds.
Each pound of apple cost $1.50
This means that the total cost of the 6 pounds of apple that Nicole bought would be
6 × 1.5 = $9
The store had a discount of $2 off her total purchase. This means that the amount that was paid is
9 - 2 = $7
If Nicole and her friend then divided the cost of the purchase evenly, let x represent the amount that each of them would pay. Therefore, the expression that can be used to determine how much Nicole and her friend each paid for the apples would be
x = 7/2
Answer:
your answer would be OA
Step-by-step explanation:
Answer:
11.9375 and just round it
Step-by-step explanation:
multiply 8 pounds to 16 to get ounces and then add three and 60(5 x 12) and then add all of it together and then divide it to 16 to get 11.94 pounds or however you want to round it. If you need more a more deeper explanation just ask.
Answer:
I believe the answer is either going to be B or C
Step-by-step explanation:
Answer:
$23.00 each
Step-by-step explanation:
$69 / 3 people = $23 from each person