1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
musickatia [10]
3 years ago
11

HELPPPPP PLZZZZ ASAPPPPP

Mathematics
1 answer:
iris [78.8K]3 years ago
7 0

Answer:

complete angle is 360°

360 - 39

329°

You might be interested in
Nicole bought six pounds of apples at $1.50 per pound. The store had a discount of $2 off her total purchase. Nicole and her fri
Andru [333]

Answer:

Step-by-step explanation:

Total amount of apples that Nicole bought was 6 pounds.

Each pound of apple cost $1.50

This means that the total cost of the 6 pounds of apple that Nicole bought would be

6 × 1.5 = $9

The store had a discount of $2 off her total purchase. This means that the amount that was paid is

9 - 2 = $7

If Nicole and her friend then divided the cost of the purchase evenly, let x represent the amount that each of them would pay. Therefore, the expression that can be used to determine how much Nicole and her friend each paid for the apples would be

x = 7/2

6 0
3 years ago
Which is the correct graph for *<br> y&gt; 2х – 4<br> А)<br> ОА<br> Ос
user100 [1]

Answer:

your answer would be OA

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Kelsey has a little baby brother he weighs 8 pounds in 3 ounces the doctor said the baby should get about 5 ounces per week at t
Virty [35]

Answer:

11.9375 and just round it

Step-by-step explanation:

multiply 8 pounds to 16 to get ounces and then add three and 60(5 x 12) and then add all of it together and then divide it to 16 to get 11.94 pounds or however you want to round it. If you need more a more deeper explanation just ask.

4 0
2 years ago
Select the statement that describes this expression: 5 x 3 − (2 x 4) + 5. (2 points)
Nana76 [90]

Answer:

I believe the answer is either going to be B or C

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Three people go out to lunch. They decide
kykrilka [37]

Answer:

$23.00 each

Step-by-step explanation:

$69 / 3 people = $23 from each person

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Cameron buys 2.45 pounds of apples and 1.65 pounds of pears. Apples and pears each cost c dollars per pound. If the total cost a
    7·1 answer
  • Add using a number line. ​ −0.5 + (−1.7) ​
    6·2 answers
  • ANSWER PLEASE LORD ANSWER
    15·2 answers
  • 1/3(n 4)=9 how do you work this problem out
    11·1 answer
  • Answer fast and show your work
    13·2 answers
  • I have my measurements of the lengths
    7·1 answer
  • Ill give you brainliest&gt;&gt;&gt;Write an equation of the line passing through the point (5, 2) that is perpendicular to the l
    8·1 answer
  • ! URGENT EMERGENCY !<br> what is the value of x and y
    10·1 answer
  • The slope for (0,7) and (7,7)
    12·2 answers
  • Sheryl earns money for college by walking dogs. She earns $5 for each dog she walks. She has $35 at the end of the week. How man
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!