1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GREYUIT [131]
3 years ago
8

five hotdogs cost $1.80.Each hotdog cost the same amount.What is the cost per hotdog in dollars and cents

Mathematics
2 answers:
Alik [6]3 years ago
8 0

Answer:

$0.36

Step-by-step explanation:

You divide $1.80 by 5.

earnstyle [38]3 years ago
3 0

Answer:

$0.36

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the unit rate of $240 for 4 days
antiseptic1488 [7]

Answer:

$60 for 1 day

Step-by-step explanation:

60 (dollars) x 4 (days) = $240

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the distance between the points (59.5, 34.2) and (15.3, 14.9)? Enter your answer rounded to the nearest tenth (0.1).
nirvana33 [79]

Answer:

48.2

Step-by-step explanation:

√(x2-x1)²+(y2-y1)²

√(15.3-59.5)² +(14.9-34.2)²

√(-44.2)² + (-19.3)²

√1953.64+372.49

√2326.13

48.2

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help please! It's a quiz. will mark brainliest for correct answer!
yarga [219]

Answer:

you first start by making your equation: 45 +.25x = 70 +.15x. then subtract .15x from both sides. it should look like 45 +.10x = 70. subtract 45 from both sides then you get .10x = 25. divide 10 to both sides and you get 250. so the two companies will be the same at 250 texts.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
lily, safia and manjit have 24 marbles altogether. manjit has the same number of marbles as lily and safia together. lily has 5
densk [106]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

M = (L + S)

24/2 = 12

12-5 =7

L:5

S:7

7+5 = 12 (Manjit)

12+12= 24

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain how to form a linear combination to eliminate the variable y for this system 2x-3y=3 5x+2y=17
Nadusha1986 [10]
 Well to be exact the answer is x=3 y=1
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is a independent event
    14·1 answer
  • Drag each tile to the correct box.
    5·1 answer
  • Зp + 8 = 14 what does negative equal
    14·1 answer
  • If Morgan and Kira have a number of jelly beans in a ratio of 5 : 3. Kira and Mann have a
    12·1 answer
  • Which table represents a function
    5·1 answer
  • ‍ ‍ Which expression shows the result of applying the distributive property to 14(−3n+32)14(−3n+32) ? ‍ ‍ ‍ ‍ ‍ ‍ ‍ ‍
    9·1 answer
  • What is the cube root of 512
    10·2 answers
  • What is 75% of 5000.
    5·2 answers
  • Grapes cost $1.68 a pound. If you buy 2.5 pounds,how much will it cost?
    11·1 answer
  • Write the quotient in scientific notation and in
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!