1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalka [10]
3 years ago
15

Help pls I need it now

Mathematics
1 answer:
klemol [59]3 years ago
3 0

Answer:

a). 4 + 9x + 17 + 15x

b) 21 + 24x

Step-by-step explanation:

Here, we want to write expressions for the perimeter

Mathematically, this is the sum of the length of the sides

We have this as

a)

4 + 9x + 17 + 15x

b) = 4 + 17 + 9x + 15x = 21 + 24x

You might be interested in
How to do it ? plz answer it..​
Vera_Pavlovna [14]

I hope you understand....

6 0
3 years ago
Which statement explains why the numerical pattern below is a linear progression?
MrRissso [65]

Answer: C

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
A 7-pack of tickets to the zoo costs $78.61. What is the unit price?
vredina [299]

Answer:

$11.23

Step-by-step explanation:

To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.

<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The value of y varies inversely with x. what is the value of k when y=12.7 and x=8?
NISA [10]

Answer:

ccccc

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
What is the correct percent for a quiz score of 26 points out of 60? Explain your reasoning.
Blizzard [7]
Would be 44% .........
3 0
3 years ago
Other questions:
  • NEED THIS NOW PLZZ!!!
    13·1 answer
  • Some one explain please
    8·2 answers
  • Marco thinks the total number of runs a team scores in a season is a better indicator of how many wins it will have in that seas
    7·2 answers
  • Students in band are selling oranges and grapefruit to earn money for a trip. Mrs.Whitten purchased three boxes of oranges and t
    10·1 answer
  • What Is The Answer For -6( -2+a ) = 54
    5·1 answer
  • Can someone please explain how to do this question, find x.
    7·1 answer
  • PLEASE ANY REAL PERSON WHO CAN HELP ME IVE BEEN WAITING LIKE 30 MINUTES
    13·1 answer
  • Another sequence is defined by a term to term sequence where k and r are constants
    10·1 answer
  • Walmart is having a huge 25 % off sale!!!
    15·2 answers
  • Does 7 = 0 ???????????????
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!