1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irga5000 [103]
3 years ago
8

Write the slope x+y=4 I have no idea how to do this

Mathematics
1 answer:
shutvik [7]3 years ago
4 0
That’s the answer
Hope it helped

You might be interested in
I got this paper and it had different graphing calculator questions and on one it says check your answer and I don't know what t
dmitriy555 [2]

Answer:

The "check your answer" probably means check your answer by graphing.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
When the Defense Department ordered 132 new airplanes, the cost per plane was estimated to be $580 million. A cut in the order t
aliina [53]

Answer:

C. The loss of economies of scale

By definition represent "the cost advantages that enterprises obtain due to their scale of operation, with cost per unit of output decreasing with increasing scale" and thats the corrct option since if we increase the order we have a lower price.

Step-by-step explanation:

Assuming the following options we analyze one by one to select the correct one

A. A move to minimum efficient scale

By definition the minimum efficient scale (MES) or efficient scale of production is "the lowest point where the plant can produce such that its long run average costs are minimized" but thats not the case since the department order new planes and the costs are not minimized .

B. The law of diminishing returns

The law of diminishing marginal returns says that "at some point, adding an additional factor of production results in smaller increases in output" but that's not the case since we don't have smaller increases in output.

C. The loss of economies of scale

By definition represent "the cost advantages that enterprises obtain due to their scale of operation, with cost per unit of output decreasing with increasing scale" and thats the corrct option since if we increase the order we have a lower price.

D. An increase in fixed cost

That's False since on this case we don't have a fixed cost, the cost on this case depend on the size of the order.

4 0
2 years ago
Someone help :d<br> look at the screenshot i inserted anything helps have a nice day :D
11111nata11111 [884]

Answer:

$18.24 (C)

Step-by-step explanation:

15.20 x 0.20 = 3.04

3.04 + 15.20 = 18.24

Hope this helped!

8 0
3 years ago
Type your answer in the box. You may use numbers, a decimal point (.), and/or a negative sign (-) in your answer. Stella is rent
True [87]
420 blaze it 


420 miles
5 0
3 years ago
Garth buys 24 kilograms of candy. He then repacks the candy into small bags of 34 kilogram each. How many bags does he pack? A.
LenaWriter [7]

<u>Corrected Question</u>

Garth buys 24 kilograms of candy. He then repacks the candy into small bags of 3/4 kilogram each. How many bags does he pack?

Answer:

C. 32 bags

Step-by-step explanation:

Total Weight of Bag bought =24 kilograms

Since Garth wants to repack the candy into small bags of 3/4 kg, we simply divide 24 by 3/4 to obtain the number of small bags.

24 \div \dfrac{3}{4}= 24 X \dfrac{4}{3}\\=32

There will be 32 small bags of 3/4 kg.

The correct option is C.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • True or false if a function y = f(x) satisfies dy/dx = y, then y = e^x
    5·1 answer
  • What type of triangle is angle is 118 and is 42 inches
    14·1 answer
  • What factors of 20 are also factors of 50
    9·1 answer
  • How to solve the second equation
    14·1 answer
  • Find the unit price rounded to the nearest cent: 5.8 lbs for $4.89.
    11·1 answer
  • In the diagram, AC =BD.<br><br> A.true<br> B.false
    7·1 answer
  • Ellen is making jewelry sets that contain a bracelet and a pair of earrings. Each bracelet uses 3 times as many beads as one ear
    10·1 answer
  • What is this problem
    10·1 answer
  • Please answer this question I cant figure it out.
    11·2 answers
  • It is given that y is directly proportional to x. When x = 3, y = 18. (a) Find the equation connecting x and y. (b) Hence, find
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!