1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zmey [24]
2 years ago
13

A team from the high school went on a science-and-math quiz show. The science questions were worth 10 points and the math questi

ons were worth 3 points. The team answered a total of 10 questions and earned 65 points. How many questions did the team answer in each category?
Mathematics
1 answer:
LuckyWell [14K]2 years ago
3 0

Answer:

The answered 5 math questions, and 5 science questions.

5 * 3 = 15

5 * 10 = 50

15 + 50 = 65

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the LCM of 180 and 792
lawyer [7]

Answer:

3960

Step-by-step explanation:

180=2×2×3×3×5

792=2×2×2×3×3×11

LMC=2×2×2×3×3×5×11

LMC=3960

4 0
2 years ago
Help! Which fraction is it?
Maru [420]
Answer is d...........
8 0
3 years ago
Write the equation of the line in fully simplified slope-intercept form.
Dmitrij [34]

Answer:

y=1x-8

Step-by-step explanation:

the y intercept is the b in y=mx+b

4 0
2 years ago
Christopher is packing his bags for his vacation. He has 8 unique shirts, but only 5 fit in his bag. How many different groups o
tigry1 [53]

Answer:

He can take 5 shirt of 56 different group.

Step-by-step explanation:

Given, Christopher is packing his bags for his vacation. He has 8 unique shirts , but only 5 fit in his bag.

^8C_5=\frac{ {8!}}{5!(8-5)!} =\frac{8!}{5!3!} =56

He can take 5 shirt of 56 different group.

8 0
3 years ago
Heather works at the library. Her weekly income is directly proportional
Ivan

Answer:

$145

Step-by-step explanation:

When you do this type of problem, you want to find the unit rate. In order to do that you divide $116 by 16, and you get $7.25 (how much she make in one hour). Then you multiply $7.25 by 20, and get $145.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Given the equation p2 = a3, what is the orbital period, in days, for the planet venus? (venus is located 0.72 au from the sun?)
    15·2 answers
  • Seventh grade > DD.7 Compound events: find the number of outcomes HZR
    15·1 answer
  • 8.64 ÷ 2.25 = ??????
    7·1 answer
  • Help,Cause homework is hard :/
    10·1 answer
  • A hiker starting at point P on a straight road wants to reach a forest cabin that is 2 km from a point Q, 3 km down the road fro
    12·1 answer
  • The amount of soda a dispensing machine pours into a 12-ounce can of soda follows a normal distribution with a mean of 12.30 oun
    10·1 answer
  • gabriella rents bikes for $13 plus $7 per hour. Eduardo paid $27 to rent a bike for how many hours did he rent the bike?
    5·2 answers
  • Answer fast and show your work
    13·2 answers
  • Question 1 A=lw for l=6, w=12 A=?<br><br><br> question 2 d=rt for r=25, t=11 D=?
    8·1 answer
  • How would I do this please help me?​
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!