1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slavikrds [6]
2 years ago
8

Mary is making pillows for her Life Skills class. She bought 2.5 yards of fabric. Her total cost was $15. What was the cost per

yard?
$10/yard
$6/yard
$7.50/yard
Mathematics
2 answers:
Vera_Pavlovna [14]2 years ago
7 0
$6/yard
I solved by dividing the total cost by the amount of yards of fabric.
m_a_m_a [10]2 years ago
3 0

Answer:$6/Yard

Step-by-step explanation:

You make it into an algebraic expression, 2.5x=15.

Then, you divide both sides by 2.5

2.5x=15,   2.5x/2.5 =x, 15/2.5=6.

x=6.

x represents the amount of dollars per yard.

You might be interested in
How do I simplify this?
liraira [26]

Step-by-step explanation:

The given question is wrong, so first of all we have correct this one.

The answer is given in picture, u can look.

I think this one is help u

4 0
2 years ago
In 2017, the price of gas in a certain state changed from $2.24 to $2.56. Calculate the percent of change increase in the price
Eva8 [605]

Answer:

12.5%

Step-by-step explanation:

2.56-2.24 =0.32

By using the rule of three we can find the answer.

we have that 2.56 = 100% so we have to find what percentage 0.32 represents

(0.32*100)/2.56 = 12.5

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Pauline pours 9/10 to gallon of juice equally into 6 bottles. How much juice is in<br> each bottle?
Evgen [1.6K]

Answer:

0.15 Gallons

Step-by-step explanation:

9/10 = 0.9 (Conversion)

0.9 ÷ 6 = 0.15

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve 4X^2+7 = 8X +4 by using the quadratic formula
Sergio [31]

Answer:

(1.5,0)

(.5,0)

Step-by-step explanation:

Quadratic formula below

We first need to move everything to one side of the equation

4x²-8x+3=0

Then plug everything in

(8±√(-8²-4*4*3))/(2*4)

(8±√16)/8

To calculate the ± we need to do when where it's adding and then negative

we have

(8+4)/8=3/2

and hten

(8-4)/8=1/2

4 0
3 years ago
I WILL GIVE BRAINLIEST!
Illusion [34]

Answer:

24 ft cubed

Step-by-step explanation:

The volume of a rectangular prism is denoted by the formula: V=lwh , where l is the length, w is the width, and h is the height.

Looking at the diagram, we can see that the length is 2 ft (so l = 2), the width is 4 ft (so w = 4), and the height is 3 ft (so h = 3). Now, we can just plug in these values to find V, the volume:

V=lwh

V=2*4*3=24

Thus, the answer is 24 ft cubed.

Hope this helps!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 15 POINTS IF YOU TRY!!
    7·1 answer
  • A toy rocket is launched straight up into the air with an initial velocity of 60ft/s from a table 3 ft above the ground. If acce
    7·1 answer
  • Help ASAP<br> PLEASEEE<br><br><br> Sgwhhfisbe
    10·2 answers
  • Two rays with a common endpoint
    9·2 answers
  • Please help asap 15 points
    12·2 answers
  • Consider two congruent triangular prisms. Each rectangular face of prism A has a width of x + 3 and each rectangular face of pri
    11·2 answers
  • For a company picnic, Jill ordered a box of fresh-baked gingerbread cookies and sugar cookies. The box included a total of 70 co
    9·2 answers
  • Find the value of x. For Geometry​
    7·1 answer
  • Write equation in slope intercept from of the line
    15·1 answer
  • Q. What is the equation of this line?<br> A: x=5 <br> B: y=5x<br> C: x=-5<br> D: y=5
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!