1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mars1129 [50]
3 years ago
8

A 12 foot by 8 foot rug covers the hardwood floor of a room. The rug leaves a uniform

Mathematics
1 answer:
trapecia [35]3 years ago
4 0

Answer: 2(12 × 8)

Step-by-step explanation:

The area of the rug will be gotten by multiplying the length by its width. This will be:

= 12 foot × 8 foot

= 96feet²

Since the area of the room is twice the area of the rug, the equation you will use to solve for x will be:

= 2(12 × 8)

= 2(96)

= 192feet²

You might be interested in
270 is 75% of what number?
Solnce55 [7]
First, you have to divide 270 by 3, so you get 25%. This comes out to be 90. So, 90 is 25%. Now, multiply this by four to get 100%. This comes out to be 360. So, 270 is 75% of 360, which answers the question '270 is 75% of what number?'
5 0
3 years ago
HALP ME WITH THIS MATH PLSS
pentagon [3]
The answer is 63/5ft long of the actual car. Hope this helps :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone help me please i have 20 minutes left to finish this
saw5 [17]

Answer: 17. is A and 18 is most likely G

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Which statements is an example of the symmetric property of congruence?
jok3333 [9.3K]

Answer:

I believe the answer is C.

Step-by-step explanation:

Example:

For any angles A and B , if ∠ A ≅ ∠ B , then ∠ B ≅ ∠ A . Order of congruence does not matter.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The distance between the front wheels of a model car is 4.5 centimeters. What is the actual distance on the car if the scale is
    14·1 answer
  • Need help can someone help me please.
    6·2 answers
  • a ice cream factory makes 290 quarts of ice cream in 5 hours . how many quarts can be made in 48 hours
    7·2 answers
  • What are the solutions to the following system of equations? Select the correct answer. y=x^2-4x+8 4x+y=12
    15·2 answers
  • Solve the system of equation. 5x+2y=7 and -2x+6y=9. Enter the y-coordinate of the solution.
    14·1 answer
  • (7, -1) and (21,-5)<br> What is the slope
    5·1 answer
  • Factor x^4y^2+c^3y^3
    9·1 answer
  • I need help with number 2 80% is x of 40
    8·1 answer
  • 7 devided by 483 INCLUD STEP BY STEP !!!
    5·1 answer
  • Solve by using elimtation
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!