1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VLD [36.1K]
3 years ago
10

3(-9) please explain and answer thank u

Mathematics
1 answer:
Diano4ka-milaya [45]3 years ago
5 0

Answer:

-27

Step-by-step explanation:

ok so we have (-9) in parentheses right? And positive 3 outside of parentheses so we know 9 x 3 = 27 BUT we have a negative in front of 9 so we just put -27.

Hope this helps :D ~P.s- pls could u give brainliest to meh TYSM!

You might be interested in
Will give brainliest if correct.
Allisa [31]
The slope is -5/0. Hope this helps
8 0
2 years ago
two angles are supplementary the first angle measures 40 degrees what is the measurement of the second angle
pogonyaev
Supplementary angles add up to 180
40+x=180
x=140
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
2x2+2(3x5)= ?? aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
3241004551 [841]

Answer:

34

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ming plays video games online. When he signed up with the game site, Ming got 200200 points. Ming earns 2020 more points for eac
larisa86 [58]

It will take 148\frac{67}{101} hours (In decimal form its 148.66336633)


500500-200200=300300

300300÷2020=148.66336633

6 0
3 years ago
I need this answer asap
antoniya [11.8K]

Answer:

240

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A jacket is on sale for 70% of the original price. If the discount saves $45, what was the original price of the jacket? What is
    14·2 answers
  • The entrance fee for Mountain World theme park is $15. Visitors purchase additional $2.25 tickets for rides, games, and food. Th
    6·1 answer
  • Solve each equation.<br>1) 4 - 3(1 -4n) = -83​
    9·1 answer
  • Plz help me I begg plzzzzz
    12·2 answers
  • Which algebraic expression represents “the sum of a number and 9”?
    7·1 answer
  • A 32-cup container of disinfectant costs $31.68. What is the price per quart?
    6·1 answer
  • Marsha spent $38.64 on 4 yards of string for a science project. She then discovers she needs an additional 6 yards. How much sho
    15·2 answers
  • What is the midpoint of the segment shown below?
    10·1 answer
  • PLSSSSSSS HELP MEEEEEEEEEEEEEEEEE :CCC
    11·2 answers
  • Jared got 15.00 from his mom. He all ready had some money in his pocket. He then bought a dvd for 12.95 Write an expression on h
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!