1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex787 [66]
1 year ago
7

A 2-gallon container of disinfectant costs $24.32. What is the price per cup?​

Mathematics
2 answers:
Serjik [45]1 year ago
7 0
76 cents
16 cups a gallon times two
24.32 divided by 32
max2010maxim [7]1 year ago
4 0
.76 cents per cup.

Their are 16 cups in a gallon.
2 gallons would be 32cups.
Divide 24.32 by 32.

0.76 is your answer
You might be interested in
I need help finding the lond divison for 8÷136
nignag [31]
Let me know if you don’t understand anything. Hope this helped.

7 0
3 years ago
What are the first 5 multiples of 150
anzhelika [568]

Answer:

150, 300, 450, 600, 750

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Three toed sloths move slowly using as littile energy as Possible.They sleep,Eat,and evening give birth upside down.A baby sloth
Bumek [7]

Answer:

3636 hours

Step-by-step explanation:

The calculation of duration of baby sloth sleep is shown below:-

A three-toes sloth usually sleeps is

= 101 hours per week.

Number of week is

= 36

Since we need to compute the duration of baby sloth's sleep so we need to multiply the number of weeks with number of hours per week

Therefore,

The duration of baby sloth's sleep in 36 weeks

= 36 x 101

= 3636 hours

5 0
3 years ago
20x^2=256+128x. Solve by Factoring.
givi [52]
Hey there,
20x ^ 2 = 256 + 128x
400x = 256 + 128x
400x - 128x = 256
272x = 256
x = 256 / 272
   = <span>0.94117647058
   =0.9

Hope this helps :))

<em>~Top♥</em>
</span>
8 0
3 years ago
You are taking an exam and there are still many questions left to be solved. You already got 18 questions correct out of 25. The
UkoKoshka [18]

The answer is 2

Step-by-step explanation: 100% is the highest score you can have  . then you have to divide 25 by 100 because 25 is the total amount of questions ,you should get 4,wich means each question is worth 4 points.

18 correct is a score of 72

20 correct is a score of 80

4x2=8 wich you need 8 more to get to 80 from 72

feel free to ask for more help :)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • current rules for telephone area codes allow the use of digits 2-9 for the first digit and 0-9 for the second and third digits.
    8·1 answer
  • How many days is 50 years?
    11·2 answers
  • A rectangular prism has dimensions of 1/2 ,2, and 7/2in
    13·1 answer
  • A car can travel 21 miles for each gallon of gas it uses. how many miles can the car travel using 51 gallons
    6·1 answer
  • -3(8x+3)-2(1-17x)-3(1+3x)=0
    8·1 answer
  • Constant of proportionality definition math is fun
    14·1 answer
  • What is the calculation for 15-(0.7×3)
    7·2 answers
  • Which of the following is not a type of association?
    13·2 answers
  • Type the value of the ? below.
    12·2 answers
  • Factor. 9x^2−49y^2<br><br>Enter your answer in the box
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!