Answer:
5
Step-by-step explanation:
b^5 + 2b^3 + 7
Here,
degrees are 5 and 3.
The degree of the polynomial is the <u>highest / greatest number</u> in the degree.
Out of 3 and 5
5 is the highest / greatest number.
Hence,
the degree of the given polynomial is 5.
Answer: $4.50 for 9 apples
Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.
Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.
Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.
(.50) (9) = 4.50
Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.
Answer:
1. PQ
2. PR
3. OR/OP
4. OR/OP
5. RO
Step-by-step explanation:
Answer:
she can pour more paint in in can<u> </u><u>B</u>
Step-by-step explanation: