1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
spayn [35]
3 years ago
6

Write the following number in standard form decimal

Mathematics
2 answers:
ladessa [460]3 years ago
8 0

Answer:

0.0001825

Step-by-step explanation:

gizmo_the_mogwai [7]3 years ago
6 0

Answer:

0.0001825

Step-by-step explanation:

First you find out what 10 to the -4th power is after that you multiply the decimal shown (1.825) you start moving the number behind the decimal and you have your answer 0.0001825

You might be interested in
Evalute the expression. 80 + (8x4) divided by 2
dexar [7]

Answer:

If you meant [80 + (8*4) ]/2,  then  [80 + (8*4) ]/2=56

or if you meant 80 +  [ 8*4 /  2], then 80 +  [ 8*4 /  2] = 96

Step-by-step explanation:

Evalute the expression. 80 + (8x4) divided by 2

so do you mean

the whole expression 80 + (8x4)   is  over  2 ?

If so then:

evaluate  8x4  =  8 * 4 = 32.

so   we have 80 + (8x4)   is  over  2  =  (80 + 32)/2 = 112/2 = 56

If you meant  80 +  [ 8*4 /  2]

then  80 +  [ 8*4 /  2] = 80 + 8*2 = 80 + 16 = 96

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you help me please. ​
SVEN [57.7K]

Answer:

can you take a better photo?

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of this equation? <br> 5y = -4 + 3x
BigorU [14]

Answer:

3/5

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help i’m in a test rn. Consider the geometric sequence -7, 14, -28, .... Select all that apply.
sp2606 [1]

nsweres el dodeel s  Step-by-step explanationen

5 0
2 years ago
Please answer I will be giving out brainliest and 2<br>7 points.​
maria [59]
1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute

4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which is the angle measure represented by 7.5 rotations clockwise?
    6·2 answers
  • Alex and Leonardo purchase to matinee movie tickets mantiee ticket cost $6.50 and drinks cost $5.50 and a bag of popcorn cost $6
    7·1 answer
  • What number is half-way between twenty-one and fifty-three?
    5·2 answers
  • A Prisim is a type of convex polygon. True of false
    14·1 answer
  • Which line is parallel to y=4x-2?<br><br>(A) y=4x+3<br>(B) y=2x-4<br>(C) y=1/4x+1<br>(D) y=-1/4x+5
    7·1 answer
  • 1. The temperature at 2:00 a.m. was −12°. At noon, the temperature had risen 16°. At 4:00 p.m., the temperature had dropped 8°.
    14·1 answer
  • 5 PIONTS+ BRAINLYESS
    10·2 answers
  • Please help I’ll mark you as brainliest if correct!
    7·1 answer
  • Solve for the roots in simplest form using the quadratic formula:<br> x^2+14x=-94
    5·1 answer
  • F(x)=x^2+1 <br> g(x)=5-x <br> (f+g)(x)=
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!