1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataly [62]
3 years ago
13

A grocery store sells a bag of 8 oranges for $5.92. What is the unit cost?

Mathematics
1 answer:
Elanso [62]3 years ago
3 0

Answer:

47.36

Step-by-step explanation:

i did the work

You might be interested in
Which strategy would not correctly solve this story problem? Jason bought a bagel and a cup of coffee each Saturday. Each bagel
snow_tiger [21]
This answer is not correct

<span>C. Use objects to model the problem. Take 8 pieces of play money. Take away 1 piece for the coffee and 2 pieces for the bagel.</span>
8 0
3 years ago
What is 7%tax of something that costs 2.99
KonstantinChe [14]
<span> For this case we can make the following rule of three:
 2.99 ----------> 100%
 x --------------> 7%
 From here, we clear the value of x.
 We have then:
</span> x = (7/100) * (2.99)&#10;
<span> Rewriting the expression we have:
</span> x = (0.07) * (2.99)&#10;&#10;x = 0.2093 $<span>
 Answer:
 The sales taxes are:
 x = 0.2093 $</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Colin found 22 more mushrooms than Sophie did while they were out picking them in the forest. On the way home, Sophie asked Coli
Vinvika [58]

Answer:

11 mushrooms

Step-by-step explanation:

If Colin has 22 more mushrooms than Sophie, then Sofie has 22 less. Half of 22 is 11, so Colin should have 11 less, and Sophie should have 11 more. If you plug a random value into Sophie's mushrooms, this should still work. For example, if Sophie has 2 mushrooms and Colin has 24, they'll both have 13.

4 0
3 years ago
Students in Mr.Hill’s class were asked how many
zloy xaker [14]

asked how many....??

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the first three iterates of the function f(z) = 2z + (3 - 2i) with an initial value of z0 = 5i.
Agata [3.3K]
3 because the 2z minus the 3 gives you 1 rounded
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many minutes is 7:43 to 8:41
    8·2 answers
  • Suppose y varies jointly as x and z. Find y when x=-9 and z=23, if y=117 when x=-3 and z=-11. Round your answer to the nearest h
    5·2 answers
  • Two boys divided $3.36 so that one boy received 12 cents less than three times as much as the other. How was the money divided?
    5·2 answers
  • 6(x+5)<br> PLEASE HELP ASAP
    13·2 answers
  • A robot can complete 8 tasks in ⅚ hour. Each task takes the same amount of time. How long does it take the robot to complete one
    15·2 answers
  • 3x²+16x-115=0<br> factored?
    11·1 answer
  • una dintre fetele laterale ale unei piramide patrulatere regulate este triunghi echilateral cu latura de 7cm. Calculati aria baz
    11·1 answer
  • The diameter of a circle is 8 units.What is the radius of the circle? 2 points Your answer Submit
    6·2 answers
  • The graph below shows the solution to which system of inequalities<br><br><br> Helpppp
    9·1 answer
  • ANY MATH EXPERTS PLS HELP RN I GOT 30 MIN LEFT I PUT 100 POINTS
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!