1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ratling [72]
3 years ago
7

On January 1, 2018, Friendly Farm Company purchased a new machine at a cost of $350,000. The machine has an estimated useful lif

e of 4 years or 100,000 hours and residual value of $30,000. The machine will be used 30,000 hours in year one, 40,000 hours in year two, 20,000 hours in year 3, and 10,000 hours in year 4. Requirements: Prepare a depreciation schedule using each of the three methods: Straight line, Units of Production, and Double Declining Balance.
Business
1 answer:
schepotkina [342]3 years ago
5 0

Answer:

Friendly Farm Company

Schedule of Straight-line, Units of Production, and Double Declining Balance:

                             Straight-line     Units of Production    Double Declining

Year 1 Book value   $350,000        $350,000                               $350,000

Depreciation Exp.     $80,000          $96,000 (30,000*$3.20)      $175,000

Year 2 Book value $270,000        $254,000                                 $175,000

Depreciation Exp.    $80,000           128,000 (40,000*$3.20)          87,500

Year 3 Book value $190,000         $126,000                                  $87,500

Depreciation Exp.   $80,000             64,000 (20,000*$3.20)          43,750

Year 4 Book value $110,000           $62,000                                  $43,750

Depreciation Exp.    80,000              32,000 (10,000*$3.20)         $13,750

Residual value       $30,000           $30,000                                  $30,000

Explanation:

a) Data and Calculations:

Cost of new machine = $350,000

Estimated useful life = 4 years or 100,000 hours

Residual value = $30,000

Usage of machine:

Year 1 = 30,000 hours

Year 2 = 40,000 hours

Year 3 = 20,000 hours

Year 4 = 10,000 hours

Units of Production = $320,000/100,000 = $3.20 per unit

Depreciable amount = $320,000 ($350,000 - $30,000)

Straight-line method, Depreciation per year = $80,000 ($320,000)

= 25% (100/4).

Depreciation expense, using Double-Declining Balance rate = 25% * 2 = 50%:

Year 1 = $350,000 * 50% = $175,000

Year 2 = $175,000 * 50% = $87,500

Year 3 = $87,500 * 50% = $43,750

Year 4 = $13,750 ($43,750 - $30,000)

b) These different methods still arrive at the same end result as shown above.  Note that depreciation is an accounting estimate which spreads the cost of an acquired long-term asset over its useful life.

You might be interested in
An account that earns intrest and is used to to meet financial goals is a
kirza4 [7]

Answer: Savings accounts

Explanation: Savings accounts pay interest on the money you deposit. Savings accounts allow an unlimited amount of withdrawals each month. Savings accounts may require you to maintain a minimum balance to avoid paying a fee. Savings accounts are best used to store money for longer-term goals.

6 0
3 years ago
What steps can a nation take to achieve economic growth?
GalinKa [24]
<span>The correct answer should be 2 and 4. Physical capital investing doesn't necessarily mean that there will be an increase in production, while import increase is bad for the economy because what you want is to export. Reducing the defense budget doesn't make your economy grow. Investing in human capital means that you help people educate so they can work better and produce more and come up with new things, and engaging in international trade makes your economy stronger too.</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
_____ is the personality of the brand through messaging.
Artemon [7]

Answer:

hi. to me, the option that makes the most sense would be (A.) Brand Voice. I'm not 100% sure, but I hope this helps!

7 0
3 years ago
Investments are different from savings accounts in that they:
Natalka [10]
I think it is Carry a risk of losing money (A) 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Why would a producer conduct a marginal analysis?
Ber [7]

Answer:

B to determine whether a price increase

Explanation:

cuz I said

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Steve has decided to purchase a sponsorship package with the local baseball team because heis good friends with the marketing di
    9·1 answer
  • The linear programming model for crashing presented in the textbook assumes that any portion of the activity crash time can be a
    12·1 answer
  • The overall design of organization structure indicates all of the following except: Group of answer choices
    9·1 answer
  • Wanderlust gave a security interest in his Conestoga wagon to Iowa Bank, which perfected its security interest by filing a finan
    15·1 answer
  • Park Company's perpetual inventory records indicate the following transactions in the month of June: Units Cost/Unit Inventory,
    11·1 answer
  • Selecting EPEAT-compliant technology with a high rating over traditional, less energy efficient technology is an example of focu
    12·1 answer
  • In agriculture, a "bumper crop" refers to a particularly productive harvest. If there is a bumper crop for wheat at the same tim
    14·1 answer
  • If the government provides free schooling for all students, an economist would say education is a. a free good, having no cost.
    8·1 answer
  • Marginal cost is ____________. a. The cost of producing an additional unit of output b. The total cost of production c. The reve
    15·1 answer
  • Mars is an 18-billion dollar privately owned business; Hershey is only a 9 billion dollar publicly owned business. How could Her
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!