1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dangina [55]
2 years ago
7

Rewrite the equation -3x+6y=42 in slope intercept form. Show all steps to receive full credit

Mathematics
2 answers:
LuckyWell [14K]2 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Slope intercept form: y = mx + c

-3x + 6y = 42

        6y = 3x + 42

          y = \frac{3}{6}x + \frac{42}{6}

      y = \frac{1}{2}x + 7

expeople1 [14]2 years ago
5 0

Answer:

-3x+6y=42

-3x+6y-42=0

-x+2y-14=0

x-2y+14=0

You might be interested in
What is this please? i'll give u brainliest
Zolol [24]

Answer:

i dont know i just want points

Step-by-step explanation:

>;)

4 0
3 years ago
At Charles School, 1/5 of the 75 students in seventh grade play in the jazz band. how many seventh graders play in the jazz band
My name is Ann [436]

Answer: 15

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Whats 9+12 i need help please help me
Anuta_ua [19.1K]

Answer:

21

Step-by-step explanation:

bc

1

12

9

+--

21

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The ratio of the number of left handers to the number of right handers in a middle school is 6:15. If there are 120 left handers
fiasKO [112]

Answer:

300

Step-by-step explanation:

there are 9 15's in 120 which means its going by 15's 3 x 5= 15 and if it says 6 that means its timesed by 2. 15 x 2= 30 then 30 x 10= 300

8 0
3 years ago
Annabelle bought 48 ounces of grapes at the store. How many pounds of grapes did she buy? 6 points
Afina-wow [57]
It would be 3 pounds. A pound is 16 oz so 48 divided by 16 would be 3 lbs
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The graph below shows a system of equations: The x coordinate of the solution to the equation is _______. (5 points)
    6·2 answers
  • At a store the cost of a pair of socks and two equally priced shirts is $24, and the cost of three of the same pair of socks and
    6·2 answers
  • ABCD. If AB=5x and CD=3x + 10, find CD<br> A. 25<br> B. 2<br> C. 5<br> D. 20
    14·2 answers
  • Give a example of when you would use the friendly numbers strategy to subtract. explain why
    10·1 answer
  • Solve for a!!! please help. i'll give brainiest
    9·1 answer
  • PLS HELP IM DESPERATE I GIVE 10 POINTS EACH PERSON
    11·1 answer
  • Solve for x<br> -18 = 9 - 3x
    7·2 answers
  • Find the unit price of a 4-pack of mixed fruit sells for $3.75
    11·2 answers
  • Isabel offers to buy a team photo for 8 of her teammates,
    12·1 answer
  • Mrs. Grudman bought a dishwasher at a special sale. The dishwasher regularly sold for
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!