1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mario62 [17]
3 years ago
13

you are planning a scavenger hunt for 20 campers. You plan to have 5 teams.one camper for each team will be recorder and the res

t will be searchers. How many searchers will each team have?
Mathematics
1 answer:
NeX [460]3 years ago
8 0

3.

There are 20 kids and 5 teams. 20÷5=4. Thats 4 kids per team, one kid is the recorder and rest are searchers. That leaves 3 searchers per team.

You might be interested in
What does h(40)=1820 mean in terms of the problem ? Help please
Bess [88]

Answer:h stands for hours so if they worked 40 hours they would get paid 1820 dollars

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
2.5kg of apples cost £3.60 work out the cost of 3.5kg of apples
professor190 [17]

Answer:

£5.04

Step-by-step explanation:

Let's first find the unit cost.

£3.60/2.5kg = £1.44/kg

To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.

£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.

3 0
2 years ago
Angle x and y are complementary. Angle x is supplementary to a 128º angle.
tiny-mole [99]

Answer:

x = 52

y = 38

Step-by-step explanation:

Angle x is supplementary to a 128º angle.

Supplementary angles add to 180

x+128 = 180

Subtract 128 from each side

x+128-128 = 180-128

x =52

Angle x and y are complementary.  

Complementary angles add to 90

x+y =90

52+y =90

Subtract 52 from each side

52-52 +y = 90-52

y = 38

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I have another question I'm struggling with. How do I solve to find the missing angle?
snow_lady [41]

Answer:

23465459544 + 44492711 = 597595855122256.56114163174112113 \leqslant  \leqslant  \geqslant yhy \times \frac{?}{?}kwwkjuujsjkoodji \beta \pi \beta  \cos(2216 {59 \times  \tim3.5es  -  = 6 \\  \\ 53 \times }^{2} )

5 0
3 years ago
Convert 1.5 kg to g.
KiRa [710]
The answer is 1500g. There are 1000 grams in a kilogram so 1.5 x 1000 = 1500.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help guys! So i can pass the 8th grade to go to 9th! I have to turn this in in a hour please help me!
    8·2 answers
  • 8 over 3y equals 4 over 3y
    10·1 answer
  • A batch of snack mix made of dried fruit and nuts contain 744G of nuts the ratio of nuts to dried fruit by weight is 12 to 13 ho
    11·1 answer
  • I really need help
    11·1 answer
  • What is 7/4 as a mixed number?
    7·2 answers
  • The area of a triangle is 60 square feet the length of the base is 12 feet find the height of the triangle
    6·2 answers
  • Solve the equation INCLUDE THE FORMULA x - 5 = 3 - 5x + 3x + 4
    10·1 answer
  • Gina invested $10,000 at 1.5% interest compounded annually. How much interest will Gina earn in 2 years
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ILL GIVE BRAINLY <br><br><br> True or false: you can collect data yourself?
    8·2 answers
  • Please help I would really appreciate it
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!