Answer:h stands for hours so if they worked 40 hours they would get paid 1820 dollars
Step-by-step explanation:
Answer:
£5.04
Step-by-step explanation:
Let's first find the unit cost.
£3.60/2.5kg = £1.44/kg
To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.
£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.
Answer:
x = 52
y = 38
Step-by-step explanation:
Angle x is supplementary to a 128º angle.
Supplementary angles add to 180
x+128 = 180
Subtract 128 from each side
x+128-128 = 180-128
x =52
Angle x and y are complementary.
Complementary angles add to 90
x+y =90
52+y =90
Subtract 52 from each side
52-52 +y = 90-52
y = 38
The answer is 1500g. There are 1000 grams in a kilogram so 1.5 x 1000 = 1500.